4 Větrná smršť odnášela střechy

OBRAZEM: „Neskutečná síla, venku létaly věci.“ Větrná smršť poškodila 80 domů

UVNITŘ FOTOGALERIE

Témata:

Zhruba osmdesát domů poškodila větrná smršť, která se v pátek kolem 17.30 prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. Nikdo nebyl zraněn, ale škody budou v milionech korun, uvedl starosta obce Jiří Tojnar. Dopoledne naplno začaly práce na úklidu obce a opravě poškozených střech. V Polsku po ničivé větrné smršti, která zasáhla sever a jih země, zemřelo pět lidí.

„Úplně bez střech je deset až 15 domů, asi tři domy jsou i bez krovů a další jsou poškozené částečně,“ řekl Tojnar. Vichřice podle něj trvala odhadem pět minut. O její síle vypovídá to, že dokázala například zlomit v polovině betonový sloup elektrického vedení nebo ohnout dopravní značky u země. „Byla to neskutečná síla,“ řekl Tojnar.

Lidé se před silným větrem stihli většinou schovat, někteří měli obrovské štěstí. „Například spadla lípa na osobní automobil, ve kterém seděli čtyři lidé, ale naštěstí se jim nic nestalo,“ řekl starosta vesnice, ve které žije ve čtyřech stovkách domů tisíc obyvatel.

Vítr zničil například střechu železniční zastávky, odnesl také střechu z domu Josefa Mencla. V jeho zahradě leží kromě kusů plechů a tašek z okolních domů také několik zlomených či vyvrácených stromů. „Byla to jen chvilička, zatmělo se a pak to přišlo. Jen jsem koukal, jak venku lítají věci,“ řekl Mencl.

Větrná smršť zasáhla i Polsko, pět lidí tam zemřelo

Poškozené střechy na mnoha domech v obci kryjí modré plachty, na místě byly dopoledne desítky dobrovolných hasičů z okolních obcí, zemědělci přistavili traktory s vleky. „Lidé se hlásili, že pomohou, už včera, ale to jsme toho moc nestihli, tak budeme pokračovat v práci i dnes,“ řekl Mencl.

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli v souvislosti s bouřkou od pátečního poledne do večera přes 200 výjezdů, převážně likvidovali popadané stromy. „Od půlnoci už byla situace klidnější,“ řekl operační důstojník královéhradeckých hasičů.

Pět lidí, včetně dvou mladistvých, v pátek zemřelo během ničivých bouří, které zasáhly sever a jih Polska. Informovaly o tom dnes místní úřady. Dalších nejméně 30 lidí bylo zraněno a stovky tisíc domácností se ocitly bez proudu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V obci Suszek jihozápadně od Gdaňsku vítr vyvrátil mohutný strom, který dopadl na tábor skautů. Dvě dívky ve věku 13 a 14 let zahynuly, dalších 20 bylo zraněno.

Kvůli pádu stromů zemřeli také dva další muži a žena. Silný vítr vyvracel sloupy elektrického vedení, bez proudu bylo na severu a jihu země přes půl milionu domácností, informovalo agentura AFP. Kolem 800 budov pak bylo poškozeno.

Větrná bouře v Polsku vystřídala příliv tropického vzduchu, kdy se teploty po několik dnů pohybovaly kolem 40 stupňů Celsia. Při vedrech se utopilo či zemřelo na přehřátí organismu téměř 30 lidí. Také na dnešek úřady vydaly pro řadu regionů varování před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Na dnešek bylo také svoláno zasedání vládního krizového týmu. Premiérka Beata Szydlová přislíbila pomoc všem, kteří to budou potřebovat.

Čtěte také: Mezi plůtky. Citlivá rekonstrukce v krásné přírodě

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.