1 Nový ministr financí

Zeman chce mluvit s Pilným, jmenovat jej může příští týden

, NOVÉ

Témata: ,

Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat během příštího týdne, uvedl na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden,“ uvedl Ovčáček. Hrad původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. S Babišem i Pilným se hlava státu chce sejít.

Jmenování by mělo předcházet odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády. Žádost o Babišovo odvolání poslal premiér Bohuslav Sobotka na Hrad 5. května. Odvolání zdůvodňuje podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií.

Sobotka zprávu o jmenování Pilného uvítal. „Vítám, že Hrad dnes reagoval na moji opakovanou výzvu k dodržování Ústavy a doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly.“ napsal na svém Twitteru.

Také ministr financí Andrej Babiš vítá, že prezident Miloš Zeman nemá námitky proti nominaci Ivana Pilného na ministra financí. „Vládní krize je u konce a dál už nebude otravovat lidi.“ sdělil vicepremiér Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle koaličního hnutí ANO jmenování dosavadního předsedy hospodářského výboru Sněmovny Pilného ministrem financí zklidní situaci na politické scéně i ve Sněmovně, kde na schválení čeká ještě řada návrhů. Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že Zeman podle jeho názoru koná v souladu s ústavou, i když se akt odehraje až v příštím týdnu.

„Pan prezident se vrátil včera (ve čtvrtek) z návštěvy Číny, takže de facto koná v tom nejbližším možném termínu. Bude se scházet jak s Babišem, tak Pilným. Předpokládám, že v průběhu příštího týdne by se to mělo dořešit,“ uvedl Faltýnek.

Podle Babiše je schválení nominace Pilného Zemanem „skvělá zpráva“. Poznamenal ale také, že si všiml, že premiér s jeho odvoláním spěchá. „Chová se ke mně, jako bych na ministerstvu kradl. Pravděpodobně si to plete s rolí jeho přítele (Karla) Březiny, poradce u ministryně (školství Kateřiny) Valachové a rozdělovaní peněz do sportu,“ poznamenal Babiš. Valachová se rozhodla rezignovat minulý týden v souvislosti s podezřením, že se její náměstkyně Simona Kratochvílová domlouvala na sportovních dotacích s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. Demisi k 31. květnu předá zřejmě začátkem příštího týdne.

Čtěte také: Pilný: Jsem velmi lakomý. Budu držet rozpočet na uzdě

Babišův návrh uspěl. Sobotka souhlasí s Pilným jako ministrem financí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.