Zeman podpořil Babiše, v zavádění EET zmatky nevidí

Elektronická evidence tržeb

Zeman podpořil Babiše, v zavádění EET zmatky nevidíNOVÉ
Miloš Zeman Foto: FOTO: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman by si přál, aby byly výjimky z elektronické evidence tržeb (EET) specifikovány dříve. Zmatky v zavádění EET ale nevidí, řekl v pátek na tiskové konferenci na závěr své cesty po Ústeckém kraji. Zákon bude podle svých slov hodnotit podle jeho přínosu pro státní rozpočet.

Možné změny v EET, které navrhl na středeční koaliční radě ministr financí Andrej Babiš (ANO), vyvolaly ostrou politickou debatu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Babiše kritizoval, že resort s návrhy přichází pozdě, nelíbila se mu ani forma jejich oznámení. Podle dalších kritiků doprovázejí zavádění EET zmatky.

„Já v tom zatím žádné zmatky nevidím, jedná se o konkrétní objem výjimek, pan ministr Babiš se domnívá, že babička, která prodává jablka, by neměla být zapojena online na centrální úložiště dat,“ řekl Zeman k návrhům ministra financí. Zároveň řekl, že EET by nemuseli využívat drobní podnikatelé, kteří mají roční limit příjmů 250.000 korun. „Já si myslím, že je poměrně málo podnikatelů, kteří mají jen tento roční objem vykazovaných příjmů, ale samozřejmě bych si přál, aby ty výjimky byly specifikovány dříve, a nikoli průběžně v postupu projednávání této operace,“ poznamenal Zeman.

Dodal, že Babiše vezme za slovo, když ministr slíbil, že EET přinese jako celek do státní pokladny 18 miliard korun. „Budu hodnotit EET podle tohoto kritéria,“ řekl prezident.

Čtěte více: Zeman označil Českou televizi za soubor pitomých domovnic