Polský řetězec stahuje výrobky. Mají obsahovat nezkontrolované hovězí maso
Problémové hovězí maso
Polský obchodní řetězec Žabka stahuje z prodeje několik výrobků s hovězím, a to kvůli „pravděpodobné přítomnosti masa, které neprošlo kontrolou“ po zabití zvířete na jatkách. Stažení podezřelých výrobků z prodeje je důsledek rozhodnutí veterináře, uvedla v úterý polská zpravodajská televize TVN 24 na svém webu. Polské a české obchody Žabka mají v současnosti různé vlastníky.
Žabka podle firemního komuniké stahuje z prodeje hovězí hamburgery Szam Amm a klobásky s hovězím od firmy Konspol Holding. Řetězec vyzval zákazníky, kteří si zboží koupili, aby je nekonzumovali, ale odnesli do nejbližšího obchodu, kde jim budou vráceny peníze.
Právě TVN 24 odhalila skandál kolem polských jatek, na kterých údajně poráželi nemocné krávy, jejichž maso pak bylo mimo jiné exportováno do řady zemí EU včetně Česka či Slovenska. Aféru nyní v Polsku vyšetřují inspektoři Evropské komise. Jejich audit má podle médií trvat do pátku. Vypracovaní zprávy podle mluvčí EK zabere asi měsíc.
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski uvedl, že zpochybnění polských potravin může uškodit zemi jako „jednomu z hlavních hráčů na světovém trhu“. Proto je podle něj nutné – „nezávisle na náhodném případu“ – přijmout opatření, která do budoucna vyloučí i pouhé pokušení na „hanebných praktikách vydělat kvůli zisku, chamtivosti či hlouposti“. Přislíbil, že jeho resort za uvedené prakticky navrhne tresty odnětí svobody pro majitele podniku a zákaz vykonávání profese veterinářům. Hodlá také zavést monitoring jatek a vozů přepravujících zvířata. „Musíme dokázat světu, že situaci s dohledem nad bezpečnostní potravin plně kontrolujeme,“ zdůraznil.
Maloobchodní řetězec Žabka vznikl v Polsku. Téměř 2000 menších městských obchodů pro rychlé nákupy koupila investiční skupina Penta i se značkou v roce 2007 a rozšířila je do Česka. První samoobsluhu otevřela Žabka v ČR v dubnu 2008. Tesco od Penty koupilo zhruba 130 malých obchodů Žabka a Koruna na přelomu let 2010 a 2011.
Polskou Žabku v květnu 2011 koupil investiční fond Mid Europa Partners, v únoru 2017 se majitelem sítě stala firma CVC Capital Partners, jedna z největších investičních firem na světě. V současnosti v Polsku působí asi 4700 obchodů pod značkou Žabka a Freshmarket.
Hovězí z Polska v sobě léčiva nemělo
Veterináři v polském hovězím mase z problematických jatek, které bylo přivezeno do Prahy, nezjistili zbytky léčiv. Maso bylo i vzhledově v pořádku. Zatím nejsou hotové testy na salmonelu, sdělil v úterý ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Nejspíš tak bylo v pořádku i 56 kilogramů masa, které odebraly restaurace, šlo o stejnou zásilku. Při úterních kontrolách na česko-polských hraničích veterináři s celníky zkontrolovali 151 vozidel, z nichž 28 vezlo veterinární zboží. Zjistili 15 závad, veskrze administrativních, ze tří zásilek odebrali vzorky, které také zkontrolují na salmonelu a zbytky veterinárních léčiv.
Veterináři zastavovali vozidla v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. „Pokud jde o zjištěné závady, v naprosté většině se jednalo o závady administrativního rázu. Veterinární inspektoři při zachycení polského hovězího masa odebírají vzorky, které budou následně vyšetřovány na rezidua inhibičních látek, což by znamenalo léčení zvířat antibiotiky, bude provedeno senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel,“ uvedl Majer.
Zatím veterináři od 28. ledna do pondělí odebrali skoro 80 vzorků zásilek polského hovězího, vyšetřena byla zatím třetina, všechny byly v pořádku.
Ze zhruba 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských jatek, které se dostalo do ČR, se 137 kilogramů prodalo spotřebitelům nebo restauracím. Na polských jatkách se údajně porážely nemocné krávy.
Dvacet kilogramů hovězího z problematických jatek směřovalo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, kde řezník všechno prodal zákazníkům. Dvě dodávky masa o hmotnosti 40 a 21 kilogramů byly v Kostelci nad Labem také prodány konečným spotřebitelům. Dalších 56 kilogramů bylo prodáno právě pražským restauracím. Obchodníci, kteří maso prodávali, podle veterinářů nepochybili – maso prodali ještě před výstrahou evropského systému rychlého varování.
Jak v úterý řekl ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi jeho polský protějšek, polská jatka budou pod stálým kamerovým dohledem, změna bude schválena do konce března. Zároveň skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře. Toman měl v úterý s polským ministrem Krzysztofem Ardanowským telefonický rozhovor.
Po schválení změn v legislativě budou muset být polská jatka snímána 24 hodin denně kamerami. V případě zhoršení situace je ČR stále připravena zakázat dovoz polského hovězího masa.