Zeman zvítězil. Klausová i Filipi dostaly zelenou
Velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová a v Sýrii Eva Filipi zřejmě na svých misích budou moci pokračovat i v příštím roce. Návrhu ústavně-právního výboru sněmovny, podle kterého velvyslanci budou moci dokončit službu i poté, kdy dosáhnou 70 let věku, v úterý podpořil zahraniční výbor. Teď už jde jen o to, aby se změna stihla schválit do konce roku.
Stoprocentní podporu zahraničního výboru získal v úterý návrh, aby velvyslanci, pokud nastoupí službu ještě před dovršením 70 roku věku, mohli svou misi dokončit. Proti nápadu kolegů z ústavně-právního výboru nevystoupil žádný poslanec. „Já se s tím návrhem naprosto ztotožňuji,“ shrnula zpravodajka Jana Fischerová z ODS.
Změna se bezprostředně týká velvyslankyň Livie Klausové a Evy Filipi. Ty už přesáhly věk 70 let a podle současného znění služebního zákona by na svých pozicích musely do konce roku skončit. Proti tomu se opakovaně postavil prezident Miloš Zemen, který vyzdvihuje zejména nezastupitelnou roli Filipi v Sýrii.
„Podmínku věkové hranice 70 let pro jmenování velvyslance ponecháváme. Ale pokud velvyslanec dosáhne této hranice už během své mise, měl by mít možnost ji dokončit,“ vysvětloval novinku před několika týdny šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD.
Více čtěte: Šance pro Klausovou a Filipi. Mohly by zůstat i po sedmdesátce
Poslanci změnu načetli k novele služebního zákona, se kterou přichází ministerstvo zahraničí. Podle něj není možné zákon stoprocentně aplikovat na zahraniční službu.
Pokračování Klausové a Filipi teď nestojí nic v cestě. Na změně se shodnou poslanci napříč spektrem. Záleží už jen na tom, aby novela služebního zákona vyšla do konce roku ve sbírce zákonů. Do té doby musí projít třetím čtením ve sněmovně, projednat ji musí senátoři a podepsat prezident. Pokud se to nestihne, musely by se nejspíš obě velvyslankyně ze svých misí stáhnout.