Američané svrhli na islamisty „matku všech bomb“. 36 radikálů zabili

válka v Afghánistánu

Američané svrhli na islamisty „matku všech bomb“. 36 radikálů zabiliVIDEO UVNITŘ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pentagon potvrdil, že vůbec poprvé použil v boji bombu GBU-43. Jde o největší nenukleární nálož, zvanou také MOAB nebo „matka všech bomb“. Podle amerického ministerstva obrany byla bomba svržena v Afghánistánu na jeskynní komplex, o kterém se předpokládá, že ho užívá Islámský stát. Oznámil to rozhlas Deutsche Welle. Při zásahu bylo zabito 36 islamistů.

Americká armáda bombu ve čtvrtek kolem půl páté odpoledne shodila na jeskynní systém, který se nachází v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem.

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci o víkendu zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu a odhadují počet zdejších bojovníků islamistické organizace na 700. Afghánské úřady hovoří až o 1500 členech IS.

Při svržení bomby zahynulo 36 radikálů.  „Žádný civilista zraněn nebyl, zničena byla pouze základna, odkud IS v provincii podniká útoky,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany. Reuters poznamenal, že informace o tom, že nálet se obešel bez civilních obětí, nebylo zatím možné nezávisle ověřit.

Přes devět metrů dlouhá bomba GBU-43 je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a do čtvrtka nebyla nikdy použita. Její alternativní název Massive Ordnance Air Blast bomb zkracovaný na MOAB jí vysloužil přezdívku Mother Of All Bombs, neboli „matka všech bomb“.

Zbraň s GPS naváděním byla poprvé testována v březnu 2003, těsně před začátkem války v Iráku. Pentagon poté zkoumal, zda lze její použití v boji ospravedlnit, a dospěl k závěru, že z hlediska mezinárodního práva nejde o nahodile zabíjející prostředek.

„Toto je správná munice na eliminaci překážek, jimž čelíme, a na udržení naší ofenzívy proti IS-K v pohybu,“ řekl agentuře Reuters šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Uvedl přitom jednu ze zkratek používaných pro afghánskou organizaci islamistů. Dodal, že bomba vypuštěná z bombardéru MC-130 dopadla na jeskyně a bunkry ukrývající ozbrojence. Výsledek čtvrteční operace zatím není známý.

„Jako terč jsme vybrali systém tunelů a jeskyň, který bojovníkům IS umožňuje volný pohyb a usnadňuje jim útoky na americké vojenské poradce a místní vojáky,“ řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Podle generála Nicholsona by měly přípravy zásahu minimalizovat nebezpečí pro afghánské a americké síly a „maximalizovat zničení“ pozic IS.

Podle agentury AFP je v tuto chvíli v Afghánistánu kolem 8400 amerických vojáků, kteří radí místním vojenským složkám a podporují je v tažení proti Talibanu a organizaci IS. Afghánský Taliban usilující o svržení vlády v Kábulu a Islámský stát zároveň bojují mezi sebou o vliv a území.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Při náletu Američanů v Afghánistánu zemřel představitel Ál-Káidy Jasín

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články