Barevní školáci v Británii musí dokazovat, že nejsou uprchlíci
NOVÉ OPATŘENÍ MINISTERSTVA
O pořádný poprask na Britských ostrovech se postaralo tamní ministerstvo školství. Ve své nové příručce požaduje, aby školy evidovaly národnost a místo narození svých žáků. Některé školy si ale nařízení ministerstva vyložily po svém a chtěly po dětech neevropského původu, aby doložily, že nejsou uprchlíci.
Britská vláda se podle vlastních slov rozhodla evidovat národnost studentů, aby zjistila, jak efektivní je vzdělávání cizinců. Podle příručky ministerstva by zaměstnanci školy měli potřebné údaje zjistit od rodičů nových školáků. Rodiče však mají právo poskytnutí informací o národnosti a zemi původu odmítnout.
Jak ale upozorňuje britský server Schools Week, který se zaměřuje na školství, některé školy nové pravidlo zřejmě nepochopily. Několik škol totiž chtělo po dětech, které mají jinou barvu pleti než bílou, aby dokázaly, že nejsou uprchlíci. Konkrétně požadovaly po jejich rodičích předložení cestovního pasu či rodného listu.
To pochopitelně v ostrovní zemi vzbudilo velký rozruch a kritiku ze strany lidskoprávních aktivistů. Zpráva také vyvolala obavy uvnitř přistěhovaleckých komunit, které se bojí deportací. Nelze totiž vyloučit, že školy získané údaje předají ministerstvu vnitra, přestože tuto možnost oficiálně odmítly.
Asi nejhlasitějším kritikem nových pravidel je organizace Against Borders for Children. „Zdá se, že některé školy vyčleňují děti čistě na základě barvy pleti a zacházejí dál než žádá ministerstvo, když vyžadují doklady totožnosti po jejich rodičích,“ uvedl jeden z představitelů organizace podle britského deníku The Independent.
Na sociálních sítích se také začal šířit hashtag #BoycottSchoolCensus, který vyzývá k bojkotu poskytování zmíněných informací.
Na incidenty v některých školách zareagovalo i samotné ministerstvo školství. „Pokyny jsou jasné – neexistuje žádný požadavek, aby školy vyžadovaly cestovní pasy či rodné listy školáků,“ sdělil mluvčí resortu.
Nová příručka pro britské školy přichází v době, kdy ve Velké Británii dochází k útokům na cizince, někdy s xenofobním podtextem. Svět šokoval například incident, kdy gang teenagerů umlátil k smrti Poláka ve městě Harlow.