3 Hradby na severu Libanonu

Britové ochránili křesťany před nájezdy islamistů

, NOVÉ

Bývalým britským vojákům a armádním inženýrům se letos v červenci podařilo uchránit křesťanskou vesnici Ras Baalbek na severovýchodě Libanonu před útokem Islámského státu (IS). O akci se po několika měsících rozhodl pro deník Telegraph promluvit britský velvyslanec  v Libanonu Tom Fletcher. Britové pomohli libanonské armádě vystavět kolem města dvanáct věží. 

Hradby, které vesnici před útokem uchránily, sestávaly z propojených přepravních kontejnerů. Samotné věže vznikly naskládáním šesti kontejnerů na sebe. Jejich výstavba trvala 17 dní. Podle bývalého vojáka, který akci velel, stála celá záležitost britského daňového poplatníka asi 150 tisíc liber.

Místní občané jsou za britskou pomoc vděční. „Během krize nám jejich hlídky velmi pomohly,“ řekl 76letý Faris Mansour pro International Business Times. „Pečlivě sledujeme situaci v Iráku a Sýrii. Mysleli jsme, že se ta vlna násilí dostane i k nám,“ dodal.

„Povedlo se nám zabránit masakru v Ras Baalbek, který by vedl ke katostrofické destabilizaci země. Ta je domovem drúzů, sunnitů, šíitů a téměř dvěma milionů křesťanů,“ řekl pro Telegraph britský velvyslanec v Libanonu Tom Fletcher. 

Islámský stát si chtěl ukořistěním několika pohraničních vesnic zajistit lepší přístup ze Sýrie ke Středozemnímu moři. K sousedními Libanonu se islamisté plánovali dostat přes severovýchodní hranice. Ty jsou pro ně nejdostupnější, v Sýrii totiž IS operuje především na severu.

Čtěte více: Tajná noční dohoda? Islámský stát a an-Nusrá se spojili

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.