Skandál v Budapešti: herec Burgtheateru kritizoval Orbána
Politika na divadle
O pozdvižení se v neděli večer postaral v maďarském Národním divadle německý herec vídeňského Burgtheateru Martin Reinke, když na závěr představení dramatu Antona Pavloviče Čechova Racek přednesl kritiku vlády premiéra Viktora Orbána. Informovala o tom dnes agentura DPA.
Reinke, který vystupoval v úloze lékaře Jevgenije Dorna, ve svém expozé vyjádřil znepokojení nad „těžkou situací“ maďarského lidu a kultury. Zároveň obvinil premiéra Orbána, že se země za jeho vedení „čím dál více vzdaluje Evropě a duchu demokracie“.
Ředitel budapešťského Národního divadla Attila Vidnyánszky dnes reagoval žádostí o vysvětlení incidentu od ředitelky vídeňského divadla Karin Bergmannové. Zda a případně jaké odpovědi se mu dostalo, agentura DPA neuvedla.
Vidnyánszky ale o záměru Reinkeho zřejmě věděl, protože si připravil prakticky simultánní protiakci. Podle maďarských médií ve chvíli, kdy herec četl své prohlášení v němčině a v angličtině, se na plátně, na němž byl promítán maďarský překlad Čechovova textu, objevil seznam 13 maďarských protihabsburských generálů, kteří byli v roce 1849 popraveni v bývalém maďarském a nyní rumunském Aradu za vlastizradu. Událost je v Maďarsku považována za symbol rakouského útlaku Maďarů.
Orbán je již delší dobu na Západě kritizován kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými „reformami“ právního řádu. Loni odsoudil západní liberální demokracie jako typ vládnutí, který se podle něj vyčerpal, a jako pozitivní příklad naopak zmínil země, jako jsou Rusko nebo Čína. Ty jsou prý ekonomicky úspěšné, ačkoli v nich „možná nepanuje demokracie“, řekl.
V poslední době Orbán také popudil Washington a Brusel, když kritizoval sankce uvalené na Rusko kvůli podpoře, zjevně i vojenské, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům na východě Ukrajiny. V této souvislosti také partneři v Evropské unii nesou nelibě vztahy Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.