70 let od Hirošimy: více než půlka Američanů útok schvaluje

První atomová bomba

70 let od Hirošimy: více než půlka Američanů útok schvalujeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nadpoloviční většina Američanů je přesvědčena, že svržení první atomové bomby na japonské město Hirošima bylo oprávněné. 34 % amerických obyvatel si myslí opak. Vypovídá o tom nejnovější průzkum veřejného mínění Pew Research Center, který byl zveřejněn ku příležitosti 70letého výročí od katastrofy.

Počet Američanů podporující svržení atomové bomby na Hirošimu přitom v průběhu let klesá. Zatímco v roce 1945 to bylo 85 %, o 60 let později už jen 57 %. Průzkum ukázal, že přístup ke svržení první atomové bomby se nejvíce změnil u mladší generace. Další patrný rozdíl je viditelný mezi voliči Demokratické a Republikánské strany.

,,7 z 10 Američanů starších 65 let si myslí, že užití atomové bomby bylo opodstatněné. U lidí ve věku 18 – 29 let je to jen 47 %. S ohledem na voličské preference je to 74 % republikánů, oproti 52 % demokratů,“ stojí v prohlášení společnosti Pew Research Center.

70. výročí svržení jaderné bomby na město Hirošima si připomínali přímo v Japonsku. Zvon míru se ve městě rozezněl v 08:15 místního času, tedy v přesný čas, kdy americký bombardér B-29 – nazývaný Enola Gay – shodil 6. srpna 1945 na Hirošimu uranovou pumu. První nasazení této ničivé zbraně v dějinách připravilo během následujících měsíců o život zhruba 140 tisíc lidí. Další útok na Nagasaki o tři dny později zabil dalších 70 tisíc lidí a přiměl Japonsko, aby se v závěru druhé světové války vzdalo.

V Hirošimě, přístavním městě na západě Japonska, se ve čtvrtek shromáždily desetitisíce lidí, aby minutou ticha uctily památku obětí. Vzpomínkové ceremonie se v hirošimském památníku míru nedaleko epicentra výbuchu zúčastnil také premiér Šinzó Abe a představitelé zhruba stovky zemí, mimo jiné americká velvyslankyně v Japonsku Caroline Kennedyová. Následovalo vypuštění desítek holubic jakožto symbolů míru.

Starosta Hirošimy Kazumi Macui v projevu označil atomovou zbraň za „absolutní zlo“ a vybídl svět, aby podnikl kroky k odstranění jaderných zbraní. Opětovně také vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu a další světové představitele, aby Hirošimu a Nagasaki navštívili a podívali se na jizvy, které tam útoky zanechaly. Japonsko a Spojené státy jsou nyní blízkými spojenci. Washington se však za jaderný útok nikdy oficiálně neomluvil.

Čtěte také: Zemřel poslední člen posádky letounu Enola Gay, který shodil bombu na Hirošimu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články