Vydírání, bití a krádeže. Marocké gangy terorizují migranty
Peklo na stadionu v Athénách
Přestože řada migrantů odchází do Evropy s vidinou bezpečného a klidného života, faktem zůstává, že část z nich si neoddychne ani po příchodu na starý kontinent. V některých řeckých táborech je totiž ohrožují marocké gangy, které je vydírají a nutí je platit „za ochranu“. V případě, že „ochranu“ odmítnou, jim hrozí bití nebo ztráta chytrého telefonu.
Otázka migrantských gangů je obzvláště palčivá v řeckých Athénách. Vláda levicové strany SYRIZA minulý týden ubytovala asi dva a půl tisíce migrantů na bývalém olympijském stadionu poblíž hlavního města, když vyklidila improvizovaný uprchlický tábor, který v posledním měsíci vznikl na řecko-makedonských hranicích.
Na stadionu, kde se na malém prostoru tísní tisíce lidí ze všech koutů světa, však podle konzervativního řeckého serveru Ekathimerini začaly operovat skupiny Maročanů, které od ostatních migrantů vybírají peníze a další majetek výměnou za údajnou ochranu. Když se někdo zdráhá výpalné odevzdat, Maročané mu začnou vyhrožovat nebo ho přímo zbijí. Někdy prý „neposlušným“ migrantům, kteří nechtějí platit, za trest ukradnou jejich chytrý telefon.
„Bylo mi řečeno, že skupina Maročanů nutila vydíráním ostatní migranty, aby jim dávali peníze nebo se vystavili riziku, že budou nuceni odejít,“ popsal situaci na stadionu poblíž Athén náměstek řeckého ministra vnitra Yiannis Mouzalas stanici MEGA TV.
Zároveň podotkl, že ne všichni migranti jsou připravení se s nadvládou Maročanů smířit. Například tento víkend byla velká část stadionu poničená, když vypukl otevřený střet mezi gangstery a ostatními migranty. Vyděšení migranti na svoji obranu využili prakticky vše, co bylo po ruce. Výsledkem pak byla vybitá okna a poničený nábytek.
Potyčku musely ukončit až dvě jednotky řecké pořádkové policie, které zadržely více než stovku migrantů, přičemž některým z nich teď hrozí deportace. Starosta čtvrti, kde stadion stojí, podotkl, že problém spočívá především v pestrém národnostním složení migrantů. „Jsou tu Maročené, Alžířané, Jemenci, Eritrejci… Je snadné, aby došlo k potyčce,“ uvedl.
Migranti proti uprchlíkům
Migranti ze třetího světa se v Řecku začali hromadit zejména poté, co sousední Makedonie v polovině listopadu rozhodla, že bude do země vpouštět jen válečné uprchlíky ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Migranty z ostatních zemí světa vláda ve Skopje považuje za ekonomické migranty a ve vstupu jim zabraňuje.
Dělení na válečné uprchlíky a ekonomické migranty na hranicích vyvolalo několik dramatických situací. Například začátkem prosince svět obletěly zprávy o tom, že ekonomičtí migranti si poblíž hranic postavili barikádu a zabraňují válečným uprchlíkům ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku pokračovat v další cestě. Chtěli se jim tak pomstít za to, že na rozdíl od nich můžou překročit makedonské hranice a pokračovat do západní Evropy.
Čtěte také: Drama na hranicích. Migranti napadají uprchlíky
Situace na hranicích se uklidnila až minulý týden, když řecká policie vyklidila improvizovaný uprchlický tábor, který zde vznikl, a začala uprchlíky svážet do vnitrozemí, kde je ubytovala mimo jiné právě na olympijském stadionu poblíž Athén.
Vláda levicové strany SYRIZA varuje, že předlužená země se může pod náporem příchozích migrantů zhroutit. Naléhá proto na vedení Evropské unie, aby se začalo více zabývat ochranou vnějších hranic Schengenského prostoru. „Naše země to nezvládne, naše ekonomika to nezvládne,“ řekl k tomu náměstek řeckého ministra vnitra konzervativnímu serveru Ekathimerini.