Česko pokutu za Faltýnka tutlalo, o smír požádalo v poslední chvíli

Kauza se zemědělskými dotacemi

Česko pokutu za Faltýnka tutlalo, o smír požádalo v poslední chvíliNOVÉ
Jaroslav Faltýnek. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Česko požádalo o zahájení smírčího řízení kvůli pokutě 22 milionů za střet zájmů Jaroslava Faltýnka (ANO) na poslední chvíli. Ministerstvo poslalo žádost minulou středu, což byl konečný termín, který mu Evropská komise vyměřila. Veřejnost se přitom o tom, že Česku hrozí pokuta kvůli rozdělování zemědělských dotací pro holding Agrofert, dozvěděla jen den před vypršením termínu. Jako první na to upozornil deník Echo24. Současně není jasné, kteří z politiků byli o sankci od evropských úřadů informováni předem.

Ministerstvo zemědělství mělo na poslání žádosti 30 pracovních dnů, které se počítaly ode dne doručení české verze sdělení Evropské komise o pokutě. Jelikož překlad dokumentu dorazil na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), ministerstvo financí a Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii 8. února, termín vypršel 22. března. „Termín doručení žádosti o zahájení smírčího řízení jsme splnili,“ konstatovala mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Současně ale Nováková potvrdila, že anglická verze byla českým úřadům doručená dříve než 8. února, protože ministerstvo připravovalo žádost o smírčí řízení již od ledna 2017. „Schválení žádosti je relativně složitý proces, a to zejména v tom ohledu, že se k záležitosti vyjadřuje několik státních organizací,“ dodala. Otázku, které další instituce o pokutě 22 milionů věděly a zapojily se do přípravy žádosti, však odmítla komentovat. „Jedná se o interní postupy v rámci rezortu, nepovažuji za vhodné to blíže komentovat,“ uvedla pro Echo24.

Není tedy jasné, kdo o pokutě kromě ministerstva financí, SZIF a Stálého zastoupení České republiky při EU věděl, kdo musel o žádosti o zahájení smírčího řízení rozhodnout a koho o tom muselo ministerstvo zemědělství informovat. Například vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro Echo24 uvedl, že o pokutě předem nevěděl. „To je jistě nepříjemné. Nevím, že bychom byli s tímto problémem seznámeni dopředu,“ napsal v reakci na informaci o pokutě 22 milionů korun.

Smírčí řízení? Výsledek nezaručen

Třebaže ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že žádost o smírčí řízení pošle jeho rezort prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí, jednalo se o nepravdivou informaci. „Můžeme vystupovat jen jako poradní orgán, ale ministerstvo zemědělství se s námi v této věci neradilo. Žádost o zahájení smírčího řízení nepodáváme my, ale zemědělství,“ uvedla na dotaz deníku Echo24 za diplomacii Irena Valentová. Dodala také, smírčí řízení vede smírčí orgán, který je poradním orgánem komise. „Komise se závěrečnou zprávou smírčího orgánu nemusí řídit,“ řekla.

Vladimíra Nováková za SZIF doplnila, že smírčí orgán má k vyjádření 4 měsíce. „Následovat bude finální sdělení Evropské komise (pokud se neztotožní s návrhem) nebo rozhodnutí o vyloučení částky z financování EU. Takové rozhodnutí lze napadnout žalobou u Soudního dvora EU,“ řekla Nováková. Dodala také, že případnou pokutu bude komise strhávat z částek, kterou průběžně posílá na příjmový účet ministerstva zemědělství v rámci spolufinancování SZIP.

Státní zemědělský intervenční fond přitom pro smírčí řízení použil stejné argumenty, které uplatňoval dosud. Chce jimi přesvědčit evropské orgány o své pravdě. „SZIF si za svými argumenty stojí, není zapotřebí jejich obměna. Důležité je pochopit specifické postavení dozorčí rady SZIF, které je zcela odlišné od dozorčích rad obchodních korporací. Členové rad nemohou administraci žádosti o dotace nijak ovlivnit. Kompetence dozorčí rady SZIF jsou vymezeny zákonem a nedávají dozorčí radě žádný nástroj k možnosti ovlivnit dotační procesy,“ zdůraznila pro Echo24 Nováková.

Jednu žalobu už Česko podalo

Evropská komise nařkla Česko ze střetu zájmů a z rizika manipulací s částkou jeden a půl miliardy korun, kterou v letech 2014 a 2015 inkasoval holding Agrofert. Předpisy podle Evropské komise porušil člen jeho představenstva Jaroslav Faltýnek, který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu SZIF. Ve střetu zájmů byl podle komise kromě Faltýnka také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD) a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady.

Do dozorčí rady SZIF byl Jaroslav Faltýnek zvolený v květnu 2014. V tajné volbě pro něj hlasovalo 86 poslanců, přitom poslanecký klub ANO čítá 47 zákonodárců. Je tedy jasné, že pro něj zvedli ruku i poslanci z jiných stran. Jak upozorňuje server Novinky.cz, ze stenoprotokolu také vyplývá, že proti jeho nominaci v rozpravě nikdo nevystoupil.

Nejedná se přitom o jediný dotační prohřešek Česka. Kromě této pokuty republice hrozí sankce přesahující 800 milionů korun. Podle komise totiž Česko špatně kontrolovalo přesuny zvířat a jejich registraci. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu podalo žalobu, komise ale české argumenty v prosinci odmítla. V únoru je Česko předložilo znovu a teď čeká na konečné rozhodnutí.

Irena Valentová z ministerstva zahraničí doplnila, že dosud podal vládní zmocněnec na základě rozhodnutí vlády žalobu ve čtyřech případech zemědělských korekcí. „V jednom případě jsme vysoudili 12 288 458 euro. Další 3 kauzy probíhají, jedná se v nich o cca 33 mil euro,“ uvedla.

Čtěte také: Totální nesmysl! Musíme protestovat, říká Babiš k pokutě kvůli Agrofertu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Dotačních průšvihů je víc. Česku hrozí, že bude vracet 810 milionů

‚ANO je ve střetu zájmu pořád. Ať Faltýnek pokutu zaplatí sám‘

Brusel pokutuje Faltýnkův střet zájmů. Zaplatí to Češi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články