Dotačních průšvihů je víc. Česku hrozí, že bude vracet 810 milionů
PROBLEM S EVIDENCÍ ZVÍŘAT
V týdnu se ukázalo, že České republice hrozí pokuta 22 milionů korun od Evropské komise kvůli střetu zájmů druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Česko má přitom stále „na triku“ i další dotační průšvih, za který hrozí sankce přesahující 800 milionů korun. Podle komise totiž Česko špatně kontrolovalo přesuny zvířat a jejich registraci. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu podalo žalobu, komise ale české argumenty v prosinci odmítla. V únoru je Česko předložilo znovu a teď čeká na konečné rozhodnutí.
„Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí připravilo v této věci žalobu, ve které rozporuje právní výklad Evropské komise. Žaloba byla podána na konci loňského srpna. Návazně zaslala v listopadu Evropská komise žalobní odpověď, na kterou Česká republika reagovala letos v únoru replikou,“ uvedla pro server Echo24 Markéta Ježková z ministerstva zemědělství.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Evropský audit Česku například vytkl, že inspektoři České plemenářské inspekce nekontrolovali, zda mají zemědělci aktualizovaný stájový registr prasat, skotu, ovcí a koz, nebo zda včas hlásili přesuny zvířat. Za chybu auditoři označili například i to, že zvířata na sobě neměla ušní známky. K nedodržování dotačních pravidel podle komise došlo mezi roky 2010 a 2013. Komise chce proto vrátit částku přesahující 30 milionů euro, tedy přibližně 810 milionů korun.
Česko by zaplatilo ze státního rozpočtu
Kdy ale bude znát Česko verdikt, není jasné. „V současné době nedisponujeme konkrétními termíny dalších kroků,“ dodala Ježková. Pokud by ale musela ČR peníze vracet, ministr zemědělství Marian Jurečka už dříve avizoval, že by to nepocítili zemědělci, kteří dotace čerpali. Česko by je zaplatilo ze státního rozpočtu a tedy i z kapes daňových poplatníků.
Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond neupřesnily, kteří zemědělci dotace čerpali. „Pokud jde o zjištěná porušení žadatelů, je s ohledem na podstatu věci jejich seznam irelevantní. Komise konstatovala systémové porušení spočívající v nastavení kontrol, tzn. stejná zjištění by nastala u kteréhokoliv žadatele. Závěry auditu nepoukazují na pochybení konkrétního žadatele, tímto ani částka sankce nemá vazbu na komisí zkontrolované zemědělské podniky, nýbrž na systémové nastavení, tzn. celkový objem vyplacených plateb,“ vysvětlila Ježková.
Seznam podezřelých podniků je tajný
Jaké zemědělské podniky bruselští úředníci navštívili a kde nepořádek odhalili, je tedy tajemstvím a Češi se to nedozví až do konce soudu. Do rozsudku nesmí být seznam podezřelých podniků zveřejněn. K dispozici jsou ale údaje o ploše, na níž šest „problémových“ firem hospodaří, a proto existuje velká pravděpodobnost, že jeden z podniků patří do holdingu Agrofert, v podezření je Zemědělská společnost Luže na Vysočině. Na přímý dotaz, zda se jedná o firmu spadající pod holding Agrofert, to nevyloučil ani Jurečka
Za správné kontrolování zvířat, které komise Česku vyčítá, je přitom zodpovědné ministerstvo financí. Tedy resort, jehož šéf byl v té době majitelem holdingu Agrofert.
Nyní nově hrozí Česku další pokuta, tentokrát se ale nejednalo o žádné systémové porušení. Riziko manipulací se týkalo částky jeden a půl miliardy korun, kterou v letech 2014 a 2015 inkasoval holding Agrofert. Předpisy podle Evropské komise porušil člen jeho představenstva Jaroslav Faltýnek (ANO), který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu SZIF. Tím se podle verdiktu Komise dopustil střetu zájmů.