1 Uprchlická krize

Dva Slováci vědí jak na uprchlíky. Babiš plně podporuje Fica

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Andrej Babiš plně podporuje Roberta Fica v jeho postoji k uprchlické krizi. ,,Slovenský premiér má na otázku migrace jasný názor. Plně s ním souhlasím,“ napsal český vicepremiér na Facebooku k fotografii, na které je zachycen právě s Ficem. Oba politici se setkali v pondělí v Bratislavě, kam Babiš odjel primárně kvůli jednání se slovenským ministrem financí ohledně výběru daní a boji proti daňovým podvodům.

Slovenský premiér patří spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem k nejhlasitějším odpůrcům migrační politiky Evropské unie. Fico dlouhodobě kritizuje současnou uprchlickou krizi a vystupuje proti tzv. uprchlickým kvótám EU. Slovensko proti nim dokonce podalo na začátku prosince žalobu. Český premiér Bohuslav Sobotka naopak prohlásil, že se Česko k této žalobě nepřipojí, protože by to oslabilo její pozici v rámci EU. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na to ale vyzýval k přehodnocení tohoto vládního stanoviska. K ničemu takovému však ve Sněmovně nedošlo.

Nejnovějším projevem nespokojenosti slovenského premiéra je volání po celoevropském summitu v reakci na silvestrovské sexuálně motivované útoky v Německu. Ten ale nemá předseda Evropské rady Donald Tusk v plánu svolávat, protože migrace jako taková bude tématem řádné únorové schůzky šéfů států a vlád osmadvacítky.

Dále poslal Fico dopis předsedovi Tuskovi, šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi a představitelům nynějšího nizozemského předsednictví EU se žádostí o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy. Ke slovenské iniciativě se přidal český premiér Bohuslav Sobotka, který na Twitteru sdělil, že je Česko připraveno podpořit všechny kroky vedoucí k urychlení vzniku pohraniční stráže, včetně případného mimořádného summitu.

Minulý týden pak Fico vydal prohlášení, že Slovensko nebude poskytovat finanční pomoc na řešení migrační krize do žádných fondů, například potravinových. Peníze bude dávat pouze na ochranu schengenských hranic. Navíc nebude země přijímat migranty. „Ani na dobrovolném základě neuděláme žádné rozhodnutí, které by vedlo k možnosti vzniku ucelené muslimské komunity na Slovensku,“ prohlásil Fico.

Čtěte také:

Fico dál přitvrzuje: Krizi by vyřešilo uzavření evropských hranic

Fico zavřel dveře na petlici: ‚Nepřijmeme uprchlíky už ani dobrovolně‘

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.