Týden Marcela Chládka
Vláda plní slib svůj i několika předešlých kolegyň, a tak je školství jednou z jejích priorit. Celý týden byly noviny vyhrazeny ministru školství Marcelu Chládkovi, dnešek nevyjímaje.
Shrňme si to: V pondělí se pochvalně zmiňovalo, jak si tento politik úzkostně hlídá dobrou pověst a daří se mu pracovat s médii. V úterý Hospodářské noviny přišly s rozhovorem o ministrově studiu na komunistické vojenské škole pro prověřené politické kádry, ve středu Marta Semelová dlouze chválila dosavadní ministrovo ministrování, ve čtvrtek vysvětloval ministr premiérovi, proč na podřízené řve a příkazy uděluje s doutníkem v ústech. Dnes Chládek „kroutí hlavou“ nad výsledky matematické maturity (vloni zkoušku nesložila pětina studentů, letos už čtvrtina). A současně Lidové noviny přicházejí s hlavní zprávou „Podivný titul ministra Chládka. Rigorózní práce práce, díky které ministr školství získal malý doktorát, má 58 normostran a neodpovídá akademickým nárokům.“ Chládek na to reaguje stoicky: „Mediální zájem o mou práci jsem očekával, asi je to tah politické konkurence. Máte k dispozici „sesypanou“ verzi. Moje měla 85 stran.“ K dispozici LN ji ovšem nedal.
Nevím, oč přesně Chládkovi jde, ale unavuje mě stereotyp zdejších volebních období. S velkou slávou se politik odhalí jako „podvodný študák“, „pirát silnic“, „násoska“, „přeběhlík“, „záletník“, „dotačník“, „s podezřelým poradcem proklatě po boku“, „neználek“ (netuší, o čem jsou zákony, jež zrovna schválil), „zaměstnavatel“ (přízně a kamarádů), „náhradník“ (myšleno zneužívání poslaneckých náhrad) a „udavač StB“. U prvých dvou a posledního si jen za tento týden můžete udělat fajfku splněno. Vážně nemohou mediální poradci přijít s něčím novým?
Hospodářské noviny zmiňují Chládka v článku o udělení státních sportovních dotací ve výši téměř půl čtvrté miliardy – ministr prý má Národní radu pro sport, „aby byly všechny finanční toky transparentnější než dosud“. Prý ale všechno dostanou miliardáři a Lojza Hadamczik. Ještě že tuhle národní obludu máme, že jo. České dráhy dle slov svého ředitele po vzoru Deutsche Bahn chtějí začít podnikat v kultuře, letectví a autobusové dopravě. Budiž, ale překládám si to rovněž jako nový druh boje: žlutého souseda, který nám podupal zelí, zkusíme zaměstnat na jeho výsadbě a třeba dá pokoj. A vzdělání je fakt téma, protože list přináší ještě velký rozhovor s Hanou Machkovou, novou rektorkou Vysoké školy ekonomické, která „si odmalička hrála na paní učitelku a nikdy nesnila o jiném povolání“.
Tím odpovídá na otázku senátora KSČM Homolky, který se v Haló novinách táže: „Co po těch učitelích chceme, když je nedokážeme zaplatit?“ Za propad maturit z matematiky prý můžou nízké platy učitelů, kvůli nimž „se žáci neučí základnímu logickému myšlení“. List je vůbec plný odborníku na vzdělání. Europoslanec Kohlíček má takové řešení: „Chodím po školách a dělám přednášky. Na dvě hodiny o skle – co to je sklo.“ Wow! Kohlíček ještě přednáší o mnichovské dohodě a evropské integraci: „Líčím dětem, proč mají být hrdé na to, že jsou Češi, Moravané či Slezané, říkám jim, kde jsme udělali ‚díru do světa‘.“ Ono líčení vypadá jako připomínka Jiřího z Poděbrad, Komenského, Beneše a obou Masaryků. Pak následuje „několik postřehů z Evropské parlamentu“. Je komunista cenzurující období komunistické vlády ještě fanoušek své strany? K integraci ještě jednou: „Jsme nyní svědky mnoha mýtů, propaganda sudetských Němců je opravdu všude. Dokonce besedují ve školách. Šéf landsmanšaftu Bernd Posslet byl na gymnáziu v Broumově. Mně se to zatím nepodařilo.“ Napišme do Broumova káravý mail.
Právo stejně jako další velké deníky informuje o obvinění Marka Dalíka za přijímání úplatků za Pandury; hrozí mu deset let vězení. A spisy StB, vedené na Andreje Babiše, byly prý vedeny řádně a kdepak neřádně, takže na rozsudek, jenž má zaznít 26. června, buďme zvědavi. Mladá fronta Dnes oslím můstkem k pointě týdne: Tomáš Halík přebral Templetonovu cenu. Ale to není všechno, u příležitosti výročí čtvrtstoletí sametové revoluce prý po něm bude na Oxfordské univerzitě pojmenován jeden z nejstarších přednáškových sálů v Harris Manchester College. Může za to stavař Luděk Sekyra: „Nedávno se mě zeptal jeden z profesorů, které významné morální autority kromě Masaryka, Patočky a Havla v Česku máme. Tehdy jsem chvíli přemýšlel, ale dnes bych bez rozpaků odpověděl: Tomáš Halík.“ Mrzí mě, že nevzpomněl na autoritu nejvyšší.
V MfD se na fotografii Miloš Zeman v sušické sirkárně představitelům firmy neurvale chlubí zapalovačem, ale pro Blesk už prodělal duchovní proměnu. Je z něj teolog: „Když se pan Gross přihlásil k víře, tak by si měl alespoň přečíst evangelium, kde je napsáno, že Kristus říká mladíkovi: rozdej svůj majetek chudým.“ No dobře, Gross je ten mladík. A Zeman je teda kdo?