1 Přelomový výzkum, na němž se podílel český vědec

Odkud jsme přišli? Už se to ví. Z Kavkazu

, OBJEV

Dnešní Evropané přišli v době bronzové z oblasti Kavkazu, zjistili vědci studiem genomu více než stovky ostatků nalezených při archeologických výzkumech od Dánska až po Altaj. Výzkum vedli badatelé na univerzitách v Kodani a Gothenburgu. Na rozsáhlé studii se podílel také archeolog Jan Kolář z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Objev zveřejnil ve středu prestižní časopis Nature, oznámila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Dnešní euroasijské populace jsou podle výzkumu geneticky mnohem bližší těm z doby bronzové než předchozím neolitickým zemědělcům či mezolitickým lovcům a sběračům. Už dlouho vědci vědí, že doba bronzová přinesla řadu změn v uspořádání společnosti. „O původu změn se však vedly a vedou diskuse v tom smyslu, zda jsou jejich kořeny spíše v pomalém šíření myšlenek, zboží a lidí, nebo v rozsáhlých migracích skupin obyvatel,“ uvedl Kolář.

Část studie genů z lidských ostatků z počátku doby bronzové nyní podpořila myšlenku, že společenské změny s sebou přinesla migrace. Tomu může odpovídat i fakt, že počátek doby bronzové je spojován s šířením indoevropských jazyků. Výsledky genetické analýzy nebývalého množství vzorků ukazují, že na začátku doby bronzové se v DNA populací severní i střední Evropy objevuje impuls z oblasti Kavkazu.

„V archeologii bychom jej mohli spojovat s expanzí jámové kultury z oblastí černomořských a kaspických stepí. Lidé této kultury však odcházeli i na východ a na začátku doby bronzové se tak geneticky propojily oblasti od Skandinávie po Altaj,“ řekl Kolář.

Výzkum genomu lidí doby bronzové přinesl i další zjištění – například to, že geneticky zakódovaná tolerance laktózy byla v době bronzové ve střední Evropě velmi nízká. Naopak u stepních populací jámové kultury je vysoká, což naznačuje, že právě díky této pravěké expanzi se v evropské genetické informaci laktózová tolerance rozšířila.

„Migrace z doby před zhruba 5000 lety tak můžeme dát nejen do souvislosti se společenskými změnami, šířením indoevropských jazyků, ale i schopností trávit mléko v dospělém věku,“ uvedl Kolář.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.