Skandál TV Prima: nařídila redaktorům negativně informovat o uprchlících
svědectví Hlídacípes.org
Vedení televize Prima nařídilo redaktorům zpráv informovat o uprchlících negativně. Vyplývá to ze svědectví několika zdrojů, kterými disponuje server HlídacíPes.org. Na redakční poradě 7. září 2015 měli redaktoři dostat instrukce, jak se mají ve svém zpravodajství stavět k uprchlické krizi. Vedení mělo také odmítnout dbát na novinářský kodex. Vnitřní zdroj mluví o „velmi napjaté“ atmosféře uvnitř redakce. FTV Prima označila zprávu za spekulaci a nechce ji komentovat.
Server HlídacíPes.org tvrdí, že podle jeho informací a důkazů mají redaktoři na pokyn vedení televize Prima i vedení redakce zpravodajství rámovat uprchlickou tematiku jako hrozbu, problém a krizi. Potvrzuje to i rozbor zpravodajství, jenž si zadala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Rozbor serveru HlídacíPes.org ohodnotil 72,5 procenta zpráv o uprchlících od 7. září jako negativní. Pozitivní nebyla, na rozdíl od předcházejícího období, ani jedna (viz Galerie).
Pokyn měla redaktorům na mimořádné poradě 7. září 2015 udělit šéfredaktorka zpravodajství Jitka Obzinová spolu s místopředsedou představenstva FTV Prima Holding Lubošem Jetmarem. Ten zastupuje majitele televize, přičemž polovičním vlastníkem je švédská společnost MTG.
Základní sdělení mělo být proneseno v duchu: uprchlíky tu nechceme, představují hrozbu, obáváme se islamizace. Kdo se s tím nehodlal ztotožnit, měl redakci FTV Prima opustit. Marné byly námitky některých redaktorů, že takové nařízení odporuje novinářskému kodexu. Ty byly prý odmítnuty s tím, že objektivita a novinářský kodex se minimálně v několika následujících měsících řešit nebudou. Jeden z redaktorů skutečně podal výpověď a druhá redaktorka skončila v souvislosti s nařízením letos na jaře.
„Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován,“ říká jeden ze zdrojů HlídacíPes.org.
Vedení třetí nejsledovanější televize v Česku záležitost označilo za spekulaci. „Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě,“ uvedla pro server ECHO24 Ivana Dubášová z tiskového oddělení FTV Prima.
Server HlídacíPes.org uvádí jako ukázku negativně zarámované zprávy výrok moderátora zpráv Karla Voříška: „Nevím, jak vám, ale nedívá se mi zrovna dobře na to, co se právě teď v Evropě děje. Ale konečně se alespoň něco děje, zvýšené policejní kontroly na rakousko-německých hranicích, kontroly na železnici, to vše výrazně omezilo přísun uprchlíků, kteří v tisících mířili do Bavorska a do Mnichova.“
Analýza Rady pro rozhlasové a televizní vysílání popsala interpretaci uprchlické tématiky ve zpravodajství Primy ve sledovaném období od 24. srpna 2015 až 13. září 2015 v několika bodech, mezi kterými jsou mimo jiné tyto: „jedná se o krizi, která se vymyká kontrole a destabilizuje společnost. Vše podstatné se odehrává zejména v evropském a českém kontextu, migranti (uprchlíci) pohybující se v mimoevropských zemích v mediální realitě „neexistují“, tedy alespoň dokud nezamíří právě do Evropy. Důraz obvykle nespočívá na katastrofě, která přiměla lidi opustit své domovy, ale na hrozbě, které čelí státy (a jejich obyvatelé), kterými uprchlíci procházejí.“
Vnitřní zdroj popisuje, jak se také po 7. září 2015 změnil výběr respondentů pro rozhovory týkající se uprchlické krize. Viditelně větší prostor pro své komentáře dostává například advokátka Klára Samková nebo politolog Petr Robejšek. „Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupuji často bizarní postavy z Parlamentních listu nebo politici z Úsvitu a Okamurovci,“ říká zdroj z redakce televize Prima.
Zpravodajství FTV Prima bylo v této záležitosti nedávno kritizováno za chybný překlad rozhovoru s křesťanským uprchlíkem z Iráku, který měl přirovnat bydlení v Česku ke kravínu. Přitom mluvil pouze v obecné rovině a v podmiňovacích větách, a nepopisoval tak nabídnuté bydlení.