Nová vize Majdanu: takhle by mohl vypadat
Rozstřílené budovy, zbytky barikád, pneumatiky, stany. Tak vypadá kyjevské Náměstí Nezávislosti po dlouhotrvajících protestech. Američtí architekti Erik Herrmann a Ashley Bighamová, kteří nyní působí v ukrajinském Lvově, mají pro Majdan novou vizi – obří konstrukci připomínající vejce.
Prostor, který si vytvářejí sami občané, místo pro setkávání, sdílení a vytváření. To je primární myšlenka návrhu Herrmanna a Bighamové, který prezentovali na největším festivalu architektury na Ukrajině.
„Naše myšlenka byla vytvořit místo pro ty, kteří budou chtít pokračovat v okupování Majdanu,“ říká Herrmann pro Kyiv Post. Mnoho Ukrajinců totiž věří, že popularita majdanské scény je pryč, a že z náměstí se teď stane exkluzivní prostředí.
Jedná se o desetipatrovou ocelovou konstrukci ve tvaru vejce s dřevěnou mříží, která v sobě zahrnuje amfiteátr, muzeum umění a knihovnu. Podstatné je, že sami občané mohou prostor přizpůsobovat tím, že postaví dočasné zdi nebo stany. Autoři doufají, že tak znovu vytvoří politický prostor k diskuzi.
Jak vypadá Majdan dnes? Prohlédněte si unikátní fotografii Jana Zatorského: Z Majdanu je Matějská pouť
Konstrukci nazývají kyjevské FORUM a jejím hlavním účelem má být usnadnění politického a kulturního dialogu. Forum by mohlo být postaveno za 500 000 dolarů (cca 10 milionů korun).
Bighamová dodává, že jejich cílem bylo vytvořit rámec pro politický prostor. Forum symbolizuje transparentnost ukrajinské vlády. „Budete moci stát na náměstí a sledovat všechny události, i když se jich nebudete chtít přímo účastnit.“
Oba se shodují, že prioritou by mělo být udržet náměstí uzavřené pro automobilovou dopravu.
Čtěte také: Vitalij Kličko se stal starostou Kyjeva
Zda jejich návrh bude mít úspěch u nového kyjevského starosty Vitalije Kličkova a bude zrealizován zatím, není jasné. Herrmann nicméně doufá, že pokud jejich projekt nebude uskutečněn, nastartuje alespoň dialog o tom, jak Ukrajinci o Majdanu přemýšlejí.
Protože i když se fyzický vzhled Majdanu nezmění, náměstí už nikdy nebude stejné. „Kulturně, sociálně, i v představách lidí se změnilo...a to musí všichni uznat,“ dodává architekt.
Ashley Bighamová a Erik Herrmann jsou absolventi Yaleské univerzity a oba nyní působí v ukrajinském Lvově.