Loni 90 000, letos jen 37 500. Rakousko omezí příjem azylantů
Uprchlická krize
Rakousko letos přijme již jen 37.500 žadatelů o azyl a do roku 2019 jich má být celkem nejvýše 127.500. Zásadní rozhodnutí padlo na dnešním jednání vlády s hejtmany spolkových zemí v úřadu kancléře Wernera Faymanna. Loni ještě Rakousko přijalo 90.000 žadatelů o azyl.
Sociální demokrat Faymann, který se podobně jako vláda v Německu dlouho bránil stanovení jakýchkoli limitů, označil stanovená čísla za „normativ“, zatímco podle lidoveckého vicekancléře Reinholda Mitterlehnera jde o „horní hranici“. Co však bude následovat v případě překročení uvedeného limitu, zůstává otevřené, poznamenala APA. Kancléř zároveň uvedl, že dnešním krokem chce jeho vláda také burcovat Evropu. Vedle Německa dosud Rakousko patří k hlavním cílům migrantů směřujících přes jihovýchod Evropy na západ kontinentu.
První reakce z Berlína na dnešní rozhodnutí Vídně jsou zdrženlivé. „Je to rozhodnutí rakouské vlády, které nemám v úmyslu komentovat,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Nicméně dodal, že „německá vláda nadále dává přednost společnému evropskému řešení, které míří na příčiny migrace s cílem významně a výrazně snížit počet uprchlíků“.
„Nemůžeme v Rakousku přijmout všechny žadatele o azyl,“ zdůraznil Faymann v souvislosti s důvody, které vedly k rozhodnutí omezit příjem žadatelů o azyl a k výrazné změně dosavadní politiky Vídně. Dojednaný postup přitom označil za „nouzové řešení“ a „plán B“.„Velké množství uprchlíků přetěžuje náš systém,“ podpořil předsedu vlády vicekancléř Mitterlehner.
Dohodnutá horní hranice pro letošek činí 37.500 žadatelů, pro příští rok 35.000 a pro rok 2018 jen 30.000. Od ledna do konce června 2019 se pak počítá s přijetím dalších 25.000 lidí.
Pokud jde o postup při případném překročení stanovených limitů, není vláda podle APA zatím schopna říci, jak se bude postupovat. Chce si nechat vypracovat dva právní znalecké posudky, z nichž pak bude vycházet. Uvažuje se například o vytvoření zvláštních zón v pohraničí, kde by čekali lidé, kteří přijdou po naplnění limitu pro příjem žadatelů. Kancléř se zmínil o výrazném posílení kontrol na hranicích a Mitterlehner o možném zvýšení počtu zamítnutí žádostí.
Podle mínění lidovecké ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové bude letošní hranice 37.500 žádostí o azyl ve skutečnosti znamenat brzkou „stopku“. Předpokládá totiž, že tento limit bude naplněn už před létem.
Ministryně také dala najevo, že je s výsledky dnešního jednání vcelku spokojená. „Bylo rozhodnuto o všem, co je podle mne pro budoucnost naší země důležité,“ konstatovala podle APA.