2 Aramejština v ohrožení

Islamisti hubí i biblický jazyk, kterým mluvil Kristus

, NOVÉ

Témata:

V Iráku a Sýrii je jich už jen několik tisíc. Hovoří aramejsky, tedy jazykem, kterým hovořil Ježíš Kristus. Pokud se asyrští křesťané rozhodnou kvůli tlaku ze strany Islámského státu odejít ze svých domovů, hrozí, že jejich jazyk – aramejština – vymře.

Aktivisté Islámského státu svými akcemi útočí na křesťany z Blízkého východu. Dokazují to například početná videa popravených křesťanů nebo zajetí 220 Asyřanů ze severu Sýrie koncem února. Zejména u asyrských křesťanů hrozí, že se zbytek obyvatel rozhodne odejít ze země. Z důvodu celkové nebezpečné situaci je tak možné, že nové generace by neměl kdo učit mluvit aramejsky a jazyk by se tak stal jen akademickou disciplínou biblických učenců.

„Asyrští křesťané jsou posledními lidmi na světě, kteří hovoří aramejsky. Takže odchod či přemístění těchto lidí může znamenat ukončení používání aramejštiny ve světě,“ uvedla pro deník Washington Post historička Eden Nabyová. Dodává, že asyrští křesťané se po přestěhování do Evropy nebo Spojených států přizpůsobují tamnímu životu a jazyk tedy nevyužívají.

Aramejsky se kromě části Iráku a Sýrie hovoří ještě v Galilei v Izraeli i v některých městech v Libanonu či v Turecku. Ve většině případů se však jedná pouze o rodinnou záležitost, nejde o velká území nebo komunity. Tímto jazykem jsou psány některé části Bible, podle křesťanské tradice aramejsky hovořil Ježíš Kristus. Inspiroval se i Mel Gibson v kontroverzním filmu Umučení Krista, kde se jazyk z části objevil.

Situace asyrských křesťanů

Pro asyrské křesťany není život v Iráku a Sýrii lehký. Byli pronásledováni už za Osmanské říše, ale nejtěžší to mají v 21. století. Po pádu Saddáma Husajna v Iráku se naplno projevila náboženská nenávist, vše ještě zhoršil nástup Islámského státu v létě minulého roku. Jeho ozbrojenci ničí kostely nebo vyhánějí křesťany z domovů.

Nejen v té době mnoho asyrských křesťanů uteklo do sousedních států. Jedním z nich byl i Andre Hermes, který v libanonském Bejrútu čeká na to, aby se mohl vystěhovat do Evropy. „Zacházeli s námi jako ze zvířaty,“ vzpomínal pro Washington Post na pobyt v Iráku.

Asyrští křesťané vědí, že do Iráku nebo Sýrie se už asi nikdy nevrátí. Útoky na jejich i další menšiny a ničení kulturních památek navždy změnily území, na kterém jejich předkové po tisíciletí žili. Naopak kvůli pokračujícímu pronásledování křesťanů ze strany Islámského státu mnoho Asyřanů zvažuje odchod ze země, což smrt aramejštiny jen urychluje.

Čtěte také: Češi v Mosulu sčítají škody po řádění islamistů

Islamisté zveřejnili drastické video s vraždami křesťanů

Islamisté ničí tisícileté město buldozery a výbušninami

,