Toto je pět českých hrdinů, kteří zemřeli v Afghánistánu

SMRT NA MISI

Toto je pět českých hrdinů, kteří zemřeli v AfghánistánuPAMÁTKA
David Beneš (1986-2014) Foto: Foto: Armáda České republiky
5
Domov

Echo24

Armáda České republiky zveřejnila se souhlasem rodin fotografie vojáků, kteří zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka nedaleko afghánské základny Bagrám v úterý 8. července.

Rotmistr David Beneš (1986) se stal příslušníkem AČR 4. ledna 2006. Po absolvování kurzu střelců z bojových vozidel mechanizovaných a protitankových odborností byl služebně zařazen na pozici střelce, poté velitele družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Rotmistr David Beneš byl třikrát nasazen v operaci ISAF na území Afghánistánu.

Četař Ivo Klusák (1980) nastoupil do armády 1. července 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Četař Ivo Klusák byl veteránem šesti zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.

Desátník Libor Ligač (1981) nastoupil po vykonání přípravné služby dne 1. října 2010 ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. U této jednotky z prvotní pozice starší obsluhy minometného družstva čety zbraní postupoval přes družstvo AGS, odstřelovače až po střelce výsadkového družstva. Byl veteránem dvou zahraničních operací ISAF v Afghánistánu.

Desátník Jan Šenkýř (1975) byl po absolvování přípravné služby v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek v podřízenosti tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. Dnem 1. dubna 2011 byl přeložen k 43. výsadkovému praporu do Chrudimi, kde pokračoval ve funkci řidiče čety zbraní. Společně se svými kolegy zamířil do svého prvního nasazení v zahraniční operaci ISAF v Afghánistánu v dubnu tohoto roku.

Rotmistr Jaroslav Lieskovan (1975) byl příslušníkem AČR od 1. listopadu 1995, kdy nastoupil ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. U této jednotky setrval po celou dobu své vojenské kariéry a to zejména ve funkcích velitele družstva AGS. Dnem 1. října 2012 byl zařazen na pozici zástupce velitele čety zbraní 2. výsadkové roty. Rotmistr Lieskovan byl veteránem osmi zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.

Vojáci, kteří padli v úterý vAfghánistánu, budou pohřbeni 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Smuteční obřady se uskuteční s vojenskými poctami. Během pohřbu budou vojáci povýšeni. 

Čtěte také: Ostatky vojáků jsou v Praze. Na letišti je uvítaly vojenské pocty

24 hrdinů. Čeští vojáci, kteří zemřeli na misích

Zemřel pátý český voják zraněný v Afghánistánu