Ostatky vojáků jsou v Praze. Na letišti je uvítaly vojenské pocty

Ostatky vojáků jsou v Praze. Na letišti je uvítaly vojenské poctyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Armádní speciál s ostatky čtyř mrtvých vojáků, kteří zemřeli v úterý po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu nedaleko základy Bagrám, přistál dnes krátce před půl druhou odpoledne na kbelském letišti v Praze. Následovala pieta s vojenskými poctami.

Čtěte také: 24 hrdinů. Čeští vojáci, kteří zemřeli na misích

Rakve byly zabaleny v českých vlajkách. Každou z nich přenesla za doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky šestice vojáků na připravené katafalky.

Vojenský kaplan následně přednesl smuteční řeč a poté následovala česká státní hymna. Opět za doprovodu hudby byly rakve přeneseny do dvou přistavených pohřebních vozů.

Těla budou nyní převezena do Ústřední vojenské nemocnice, kde musí být podle armádního nařízení provedena pitva. Až poté ostatky převezmou rodiny. Těm byla armádou nabídnuta možnost vojenského pohřbu. 

Ceremonie na kbelském letišti se účastnil prezident Miloš Zeman, který oznámil, že všem vojákům udělí 28. října medaili za hrdinství. Přítomen byl i premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Po celé zemi se dnes v poledne na jejich počest rozezněly kostelní zvony a sirény.

Čtěte také: Zvony a sirény uctily památku čtyř padlých vojáků

Pátý voják, který byl při útoku těžce zraněn, zůstává v Afghánistánu. Jeho zdravotní stav prozatím neumožňuje převoz. Voják prodělal již čtvrtou operaci.