Schapiro po nástupu Trumpa asi skončí, Ovčáček slaví už teď

OVČÁČEK ODCHOD UVÍTAL

Schapiro po nástupu Trumpa asi skončí, Ovčáček slaví už teďAKTUALIZOVÁNO
Andrew Schapiro. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/U.S. Embassy Prague
1
Domov

Echo24

Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu opustí svou funkci. U politicky jmenovaných velvyslanců, kteří nejsou kariérními diplomaty, je odchod při změně americké administrativy pravidlem, řekl bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář. Schapirův odchod už přivítal i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Schapira jmenoval velvyslancem v Česku současný americký prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Mise v Praze je jeho první diplomatickou zkušeností, předtím působil jako právník. Kariérní diplomacii se nevěnoval.

Podle Koláře jsou výměny politicky jmenovaných velvyslanců po změně administrativy ve Spojených státech obvyklé a diplomaté s nimi počítají. „Nastupuje nový prezident, nová administrativa, a dávají návrhy na obměnu diplomatického sboru na úrovni velvyslanců. Mění se i někteří kariérní diplomaté,“ řekl Kolář.

Podle něj se velvyslanci mohou se změnou v Bílém domě vzdát funkce s poukazem na názorové rozdíly s novým prezidentem, nebo o jejich odchodu může rozhodnout nová administrativa. Změny nemusí nutně nastat s okamžikem inaugurace nové hlavy státu, která se koná v lednu.

Ovčáček Schapira v souvislosti s odchodem označil za „nediplomata“. „Krásným dárkem k mým lednovým narozeninám bude odchod nediplomata. Bude to významné posílení našich historicky pevných vztahů s USA,“ napsal na Twitteru.

Schapiro komentoval příspěvek prezidentova mluvčího s klidem. „Prohlášeními, jako je to Ovčáčkovo, se nesmím nechat rozhodit. To bych pak nedělal dobře svou práci,“ uvedl americký velvyslanec pro Seznam Zprávy. Mluvčí se ale dočkal kritiky od ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle ministra chybí Ovčáčkovi férovost, schopnost přiznat chybu a omluvit se.

Schapiro se při působení v Praze dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem. Velvyslanec měl loni výhrady k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, kterých se kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny neúčastnila většina evropských státníků. Zeman na to reagoval, že Schapiro má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

Letos Zeman Schapira obvinil, že se „jako téměř jediný z velvyslanců“ neúčastnil oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Americké velvyslanectví ale Zemanovo tvrzení odmítlo, podle ambasády Schapiro na ceremoniálu ve Vladislavském sálu byl. Také německý velvyslanec v Česku Arndt Freytag von Loringhoven potvrdil, že při slavnosti vedle něj Schapiro seděl.

Čtěte také: Zeman opět nemluvil pravdu. Hrad dál odmítá uznat chybu

Korupce? Kdepak, Obamu podporuju od studií, vzkazuje Schapiro Zemanovi