‚Třetí světová válka může začít klidně už zítra‘
SVĚT NA HRANĚ
Rozpad východního bloku v devadesátých letech mnohé vedl k přesvědčení, že další velký střet mezi Východem a Západem pravděpodobně nenastane. Britský list The Daily Telegraph ovšem na základě analýz uvádí, že třetí světová válka může začít klidně zítra a Západ by se proto měl mít na pozoru.
Jako nejpalčivější problém list uvádí velký rozmach, který v posledních letech zaznamenala komunistická Čína. Země, kde ještě před půlstoletím žila většina lidí v primitivních podmínkách, bohatne a každoročně navyšuje svůj vojenský rozpočet.
Ozbrojené složky Říše středu jsou sice ještě příliš slabé na to, aby se vyrovnaly svým západním protějškům, i tak se ale Peking podle Telegraphu bude v následujících letech pokoušet změnit světové uspořádání a sesadit Spojené státy z pozice světového lídra.
Tomu, že se Čína začne ucházet o lepší postavení na světové scéně by ostatně nasvědčoval i historický vývoj – v minulosti se tak stalo téměř pokaždé, když nějaká země zbohatla. Profesor Graham Allison, který vyučuje na Harvardu, upozorňuje, že od roku 1500 ke střetnutí došlo v 11 z celkových patnácti podobných případů.
Nemusí to však být jen sílící Čína, kdo pro Západ představuje bezpečnostní riziko. Britský list uvádí, že stejně nebezpečné může být i Rusko, které se potýká s vážnými ekonomickými potížemi. Nástupnický stát SSSR podle něj v současné době nemá dostatečnou sílu na to, aby se postavil Západu čelem, a proto se bude uchylovat spíše k provokacím a blufování s cílem zastrašit západní státníky.
Válčit se bude i v kyberprostoru
Tyto provokace však mohou snadno přerůst v otevřený střet. Například kdyby se jeden z ruských bombardérů, které pravidelně narušují vzdušný prostor zemí NATO, srazil se západní stíhačkou, která se ho snaží odehnat, mohla by to jedna ze stran vyhodnotit jako útok na svoji zemi. Stejně tak v Sýrii by se mohlo celkem snadno stát, že dojde ke střetnutí – byť neúmyslnému – západních a ruských strojů.
Pokud by diplomatická jednání selhala a skutečně by došlo k velkému střetu mezi Východem a Západem, museli by se vojenští stratégové vypořádat i s novými formami války. Opakované útoky čínských hackerů totiž prokázaly, že v moderním střetu se bude válčit i v kyberprostoru. V minulosti Říše středu získala přístup například k programu na vývoj stíhačky F-35.
Stejně tak by se ale válčilo i v kosmu. K hollywoodským Hvězdným válkám mají sice současné technologie obou stran ještě příliš daleko, v případě střetu by ale pravděpodobně docházelo k útokům na satelity protivníka. Telegraph upozorňuje například na to, že 80 % vojenské komunikace NATO probíhá přes komerční satelity, které by se mohly stát snadným cílem Číňanů a Rusů. Západ by proto podle britského listu měl být připravený a neměl by podceňovat svoji bezpečnostní situaci.