Změna ústavy v Turecku: opoziční poslanci můžou přijít o imunitu
Posílení vlivu Erdogana v parlamentu
Turecký parlament dnes schválil vládou navrhované změny ústavy, které budou znamenat zrušení imunity zhruba pro čtvrtinu poslanců. Nová pravidla postihnou přinejmenším 138 z 550 zákonodárců, vůči nimž ve sněmovně leží podněty k trestnímu stíhání. Nejvíce zasaženou stranou bude opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která může přijít až o 50 z 59 poslanců. Vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan totiž zástupce HDP obviňují z podpory terorismu.
Pro ústavní novelu hlasovalo ve druhém čtení 373 z 550 zákonodárců, což je více, než požadovaná dvoutřetinová většina.
Nová pravidla týkající se imunity dlouhé týdny rozdělují poslance a debaty o nich byly velmi vášnivé. Zákonodárci se kvůli nim několikrát ostře pohádali a došlo i na rvačky. Dnes během ranní debaty opustili na protest sál členové největší opoziční Lidové republikánské strany (CHP).
Novela totiž postihne zejména zástupce z řad opozice, konkrétně prokurdskou HDP. Tu vláda i prezident označují za politické křídlo zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), proti jejímž členům nyní turecká armáda intenzivně bojuje na jihovýchodě země. Prokurdské poslance pak AKP obviňuje z podpory terorismu, za niž považuje například i to, když zákonodárci na půdě parlamentu kritizují armádní ofenzivu proti kurdským povstalcům.
Kritici postupu vlády tvrdí, že nová pravidla pro imunitu jsou účelovou metodou, jak se zbavit odbojných poslanců a posílit v parlamentu Erdoganův vliv.
Ke změně ústavy je v Turecku třeba souhlas dvoutřetinové většiny poslanců, ruku tedy muselo zvednout přinejmenším 367 zákonodárců. V prvním kole hlasování, což bylo v úterý, se pro návrh vyslovilo 348 poslanců.