2 Legendární kancléř

Zemřel Helmut Schmidt. Legenda německé politiky

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ve věku 96 let dnes v Hamburku zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt. S odvoláním na jeho ošetřujícího lékaře o tom informovala agentura DPA. Sociálnědemokratický politik stál v čele spolkové vlády v letech 1974 až 1982.

Informace o zhoršení zdravotního stavu bývalého německého kancléře přinesla média v úterý během dopoledne. Lékaři tvrdili, že neexistuje naděje na jeho zotavení. „Jen zřídka je při vědomí, navíc má vysokou horečku,“ uvedl Schmidtův osobní lékař Heiner Greten. V září Schmidt prodělal operaci ucpané cévy v noze, od té doby byl v domácí péči lékařů.

Po maturitě byl Schmidt odveden a sloužil během druhé světové války u protiletadlového dělostřelectva. Pro kritické výroky o Göringovi a NSDAP měl být dokonce postaven před soud.

Roku 1945 vstoupil Schmidt do sociálně demokratické strany (SPD). Nejdříve byl předsedou její studentské mládeže, pak místopředsedou strany. V letech 1953-1967 byl poslancem Spolkového sněmu a souběžně také poslancem Evropského parlamentu. V letech 1961-1965 byl členem rady města Hamburku a získal si velkou popularitu při záplavách v roce 1962.

Schmidt byl postupně ministrem obrany, financí a hospodářství ve dvou vládách prvního německého sociálnědemokratického kancléře Willyho Brandta. V roce 1974 svého stranického kolegu vystřídal v kancléřské funkci. Vládu řídil do roku 1982, kdy se kvůli rozporům o podobu hospodářské a sociální politiky rozpadla koalice sociální demokracie a Svobodné demokratické strany.

Během své vlády se Schmidt musel vyrovnávat především s následky světové ropné krize i s domácí vlnou násilí, kterou rozpoutala krajně levicová Frakce rudé armády (RAF).

Po ukončení svého působení ve vysoké politice byl Schmidt v 80. letech spoluvydavatelem týdeníku Die Zeit, napsal řadu knih a až do vysokého věku se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám. Často zdůrazňoval potřebu mravní obnovy, v roce 1997 pak uveřejnil návrh „Obecné deklarace lidských povinností“. Na pozvání Václava Havla se zúčastnil i pražského Fora 2000.

Schmidt byl od svých deseti let silným kuřákem. Denně vykouřil 40 cigaret.

Čtěte také: Kohl po operaci: ve vážném stavu, nebo se mu ‚vede dobře‘?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.