Zemřel Helmut Schmidt. Legenda německé politiky

Legendární kancléř

Zemřel Helmut Schmidt. Legenda německé politikyAKTUALIZOVÁNO
Helmut Schmidt na fotce z roku 1976 Foto: Foto: de.wikipedia.org/Bundesarchiv
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve věku 96 let dnes v Hamburku zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt. S odvoláním na jeho ošetřujícího lékaře o tom informovala agentura DPA. Sociálnědemokratický politik stál v čele spolkové vlády v letech 1974 až 1982.

Informace o zhoršení zdravotního stavu bývalého německého kancléře přinesla média v úterý během dopoledne. Lékaři tvrdili, že neexistuje naděje na jeho zotavení. „Jen zřídka je při vědomí, navíc má vysokou horečku,“ uvedl Schmidtův osobní lékař Heiner Greten. V září Schmidt prodělal operaci ucpané cévy v noze, od té doby byl v domácí péči lékařů.

Po maturitě byl Schmidt odveden a sloužil během druhé světové války u protiletadlového dělostřelectva. Pro kritické výroky o Göringovi a NSDAP měl být dokonce postaven před soud.

Roku 1945 vstoupil Schmidt do sociálně demokratické strany (SPD). Nejdříve byl předsedou její studentské mládeže, pak místopředsedou strany. V letech 1953-1967 byl poslancem Spolkového sněmu a souběžně také poslancem Evropského parlamentu. V letech 1961-1965 byl členem rady města Hamburku a získal si velkou popularitu při záplavách v roce 1962.

Schmidt byl postupně ministrem obrany, financí a hospodářství ve dvou vládách prvního německého sociálnědemokratického kancléře Willyho Brandta. V roce 1974 svého stranického kolegu vystřídal v kancléřské funkci. Vládu řídil do roku 1982, kdy se kvůli rozporům o podobu hospodářské a sociální politiky rozpadla koalice sociální demokracie a Svobodné demokratické strany.

Během své vlády se Schmidt musel vyrovnávat především s následky světové ropné krize i s domácí vlnou násilí, kterou rozpoutala krajně levicová Frakce rudé armády (RAF).

Po ukončení svého působení ve vysoké politice byl Schmidt v 80. letech spoluvydavatelem týdeníku Die Zeit, napsal řadu knih a až do vysokého věku se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám. Často zdůrazňoval potřebu mravní obnovy, v roce 1997 pak uveřejnil návrh „Obecné deklarace lidských povinností“. Na pozvání Václava Havla se zúčastnil i pražského Fora 2000.

Schmidt byl od svých deseti let silným kuřákem. Denně vykouřil 40 cigaret.

Čtěte také: Kohl po operaci: ve vážném stavu, nebo se mu ‚vede dobře‘?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články