1 Válečná legenda

Nalezli v Polsku nacistický ‚zlatý vlak‘ s pokladem?

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Dvojice hledačů pokladů oznámila, že v Dolním Slezsku nedaleko českých hranic objevili legendární nacistický ,,zlatý vlak“ který převážel zlato a cennosti maďarských Židů do Berlína. Vlak s až 300 tunami zlata se ztratil v roce 1945 nedaleko polské Wrocławi (Vratislavi). Nálezci odmítají místo vlaku zveřejnit, dokud jim polské úřady nezaručí deset procent z hodnoty pokladu, informovala místní média.

Spojenecké armády postupují z obou stran stále blíž a blíž Berlínu, je již skoro jasné, že nacistické Německo v čele s Hitlerem druhou světovou válku prohraje. Právě za těchto okolností v roce 1945 vznikla legenda o tzv. zlatém vlaku, 150 metrů dlouhém opancéřovaném kolosu, ve kterém nacisté převáželi židovské zlato a jiné cennosti do Berlína, kam však nikdy nedojel. Když projížděl mezi polskými městy Wrocław (Vratislav) a Wałbrzych (Valbřich) zajel údajně do komplexu tunelů, kde se blízko hradu Ksiaz ztratil. Plány tunelů, které se později uzavřely, se později stejně tak nedohledaly.

Záhada vlaku, který vezl lup až 300 tun zlata v hodnotě přes 4 miliardy korun, by nyní mohla být vyřešena díky dvěma údajným nálezcům, kteří svůj objev ohlásili úřadům ve Valbřichu, jak informoval polský server daminfo.pl, který na svých stránkách zveřejnil kopii jejich oznamovacího dopisu.


Dva muži, místní Polák a Němec, však odmítají polohu vlaku zveřejnit nebo úřadům oznámit, dokud prý nedostanou záruku, že dostanou 10 procent z hodnoty pokladu. „Právníci, armáda, policie a hasiči se tím zabývají,“ řekla agentuře Reuters mluvčí Wałbrzychu Marika Tokarská. Podle ní oblast nebyla nikdy pořádně prozkoumaná, takže není jasné, co je zde možné najít.

Místní i jiní historikové však zůstávají vůči nálezu skeptičtí s tím, že podobná oznámení se objevují poměrně často. „Mluví se o tom prakticky pořád,“ uvedla v rozhovoru poskytnutém televizi TVN24 místní historička Joanna Lamparská. Po vlaku se podle ní v regionu pátrá už desetiletí. Lidé se domnívají, že by mohl být v některé z podzemních štol rozsáhlého komplexu Riese, jenž v okolí Wałbrzychu vznikl během války. „Byl by to neuvěřitelný nález,“ uvedla Lamparská, která zároveň vyzvala k zdravé opatrnosti. „Nikdo nikdy neprokázal existenci toho vlaku,“ řekla.

Právník údajných nálezců Jaroslaw Chmielewski v rozhovoru poskytnutém Rádiu Wroclaw uvedl, že se jedná o „nález světového významu srovnatelný s Titanikem“.

Nejasnostmi opředený vlak, který putoval z maďarské Budapešti do Berlína, se stal předmětem zájmu médií již několikrát, a to kvůli americkým vojákům z osvobozeneckých armád, kteří zlato, stříbro, umělecké předměty a ostatní cennosti z vlaku rozkradli.

Už po cestě z něj údajně kradli sami nacisté, ale i Maďaři a Rakušané. Když vlak zadržely americké jednotky, americké vojenské orgány vlak zabavily jako německý majetek a v prvních měsících po válce odmítaly jeho obsah maďarské židovské
obci vrátit s tím, že nelze zjistit, komu cennosti skutečně patřily.

Mezitím však, jak se později zjistilo, některé věci rozkradli důstojníci i řadoví vojáci. Další předměty jako bytové doplňky byly přidělovány k vybavení amerických okupačních velitelství v jižní části Německa a Rakouska. To však odporuje legendě o vlaku, která říká, že vlak s pokladem je ukrytý stále někde u hradu Kiasz, proto zůstává řada historiků vůči senzačnímu nálezu chladná.

Americká vláda se za chování svých vojáků v roce 2005 veřejně omluvila a maďarské Židy odškodnila 25 miliony dolary.

Čtěte také: Univerzita skladuje v lihu mrtvé Židy z nacistických pokusů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.