Česko chystá česnekový zákon. Má zabránit klamání zákazníků
Sadba česneku
V posledních letech roste v tuzemsku počet případů klamání spotřebitelů při nákupu sadby česneku, kdy zákazník místo sadby koupí česnek konzumní. Takový česnek ale podle odborníků nemusí být v pořádku, může obsahovat choroby a škůdce, což se projeví ve špatné úrodě. Ve Sněmovně je nyní novela zákona o oběhu osiva a sadby, která má kromě jiného tomuto klamání spotřebitelů zamezit.
Miroslav Šmoranc z odborného oddělení Českého zahrádkářského svazu řekl, že je sice možné zasadit konzumní česnek, je ale riziko, že rostlina bude zamořena chorobami. Sadbový česnek je sice dražší, ale je u něj zajištěna odrůda i zdravotní stav. Kupující by měl navíc při nákupu sazby obdržet certifikát o sadbě, uvedl. „Je to sice dražší, ale v podstatě máte jistotu, že ta sadba by měla být zdravá,“ dodal.
Vládní novela nastavuje jednoznačná pravidla pro uvádění česnekové sadby do oběhu. Sadbu česneku má být možné uvádět do oběhu pouze jakožto uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrování a informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců. Ministerstvo zemědělství dostane pravomoc vydat formou vyhlášky požadavky a podmínky pro výrobu, balení, označování a prodej sadby česneku.
Zpráva o stavu zemědělství za rok 2014 uvádí, že v tuzemsku se v uvedeném roce pěstoval česnek na 425 hektarech, což byla proti předchozímu roku o 16 procent větší plocha. Průměrný výnos představoval 4,37 tuny z hektaru a meziročně o deset procent poklesl. Ze zeleniny se nejvíc pěstovala cibule, která se pěstovala na 2205 hektarech. Jde o údaj, který zahrnuje i dopočet za domácnosti. Celková produkce zeleniny včetně domácností předloni vzrostla téměř o čtvrtinu na celkem 294.200 tun.
Česnek se z ciziny v roce 2014 dovážel za průměrnou cenu 41,12 Kč/kg. Dovoz poklesl meziročně téměř o pětinu na zhruba 5300 tun. Na tuzemských pultech stál v tom roce v průměru kilogram česneku 96,54 Kč.