Unie se dohodla s Ankarou. Migranty začne vracet do Turecka
ŘEŠENÍ UPRCHLICKÉ KRIZE?
Evropská unie se v pátek dohodla s Tureckem na vracení migrantů z řeckých ostrovů zpátky do Turecka. Příslušnou dohodu schválili premiéři a prezidenti unijních zemí, později ji potvrdil i turecký premiér Ahmet Davutoğlu. Na twitteru to oznámila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová a informaci vzápětí potvrdil šéf Evropské rady Donald Tusk. Migranti by se tak z řeckých ostrovů měli po víkendu začít vracet zpátky na turecké území.
Od neděle by všichni uprchlíci připlouvající na řecké ostrovy neregulérním způsobem měli být vraceni do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi by EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana, přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře. Má jít o způsob jak ukončit masivní příliv migrantů z Turecka na Balkán, unie však dává najevo, že to je pouze část její strategie řešení uprchlické krize.
O vývoji jednání informoval už dříve v průběhu pátku český premiér Bohuslav Sobotka. „Dohoda s Tureckem schválena. Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka počínaje 20.3. budou vráceni zpět!“ uvedl na twitteru.
Dohoda s Tureckem schválena. Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka počínaje 20.3. budou vráceni zpět! #EUCO
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) March 18, 2016
Podle dohody by měli být do Turecka vraceni všichni uprchlíci, kteří se přes Egejské moře dostanou na řecké ostrovy. Za každého Syřana, který mezi nimi bude, vyzvedne EU z Turecka jednoho syrského občana, aby snížila nápor na humanitární situaci v Turecku. Při přebírání budou mít přednost ti migranti, kteří se nepokusí Egejské moře překročit za pomoci pašeráků či jiným neregulérním způsobem.
Lídři zemí EU se na textu shodli jen pár desítek minut poté, co jim ho předložil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten návrh dojednal s Davutogluem dopoledne. Turecký premiér podle unijního činitele s přijatou podobou textu souhlasí.
V průběhu dne se podařilo vyřešit čtyři problematická témata, která ještě dopoledne přijetí dohody bránila.
Čtěte také: Země EU kývly na dohodu s Tureckem. Chtějí tam vracet uprchlíky
S čím jede Sobotka na summit Evropské unie?
Některé evropské země v předstihu avizovaly, že se jim dohoda mezi EU a Tureckem přezdívaná „jeden za jednoho“ nelíbí. Například španělská diplomacie uvedla, že návrh dohody je pro jeho zemi „od počátku neakceptovatelný“. Evropské úřady by podle něj neměly vyhošťovat žádného migranta zpátky do Turecka, dokud neposoudí jeho individuální životní situaci.