1 BERLÍNSKÉ LETIŠTĚ WILLYHO BRANDTA

Whistleblowera z kauzy nedokončeného berlínského letiště asi otrávili

, NOVÉ

Témata: , ,

Němečtí policisté vyšetřují „těžkou újmu na zdraví“ v souvislosti se stavbou kontroverzního berlínského Letiště Willyho Brandta. Obětí má být podle německých médií whistleblower, který figuroval v kauze korupčního skandálu spojeného právě s problematickou výstavbou berlínského letiště. Asi padesátiletý muž prý zkolaboval poté, co mu někdo přimíchal do kávy jed.

Němečtí vyšetřovatelé podle BBC odmítli k případu poskytnout detaily. Podle agentury DPA uvedli pouze to, že „provádí vyšetřování kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví“.

Německá média však uvádí, že obětí má být zhruba 50letý muž, který figuroval jako whistleblower v korupčním skandálu spojovaném s výstavbou berlínského Letiště Willyho Brandta. Například německý Bild am Sonntag napsal, že šlo o inženýra, kterému v roce 2015 někdo otrávil kávu. To, že muž zkolaboval v důsledku požití jedu, ostatně už dříve potvrdila lékařská zpráva. Spojitost mezi současným vyšetřováním a otráveným inženýrem však policisté nepotvrdili.

Zatím není jasné ani to, kdo mohl za otravou whistleblowera stát – vyšetřovatelé Bildu sdělili, že dosud neidentifikovali nikoho konkrétního.

Případ by však mohl souviset s korupčním skandálem, kdy byli minulý rok v souvislosti s problematickou výstavbou berlínského letiště obviněni čtyři lidé. Skandál byl tehdy spojován se stavební společností Imtech Deutschland, která měla na letišti na starosti protipožární zabezpečení.

Berlínské Letiště Willyho Brandta, které mělo být postavené už v roce 2011, má po otevření nahradit berlínská letiště Tegel a Schönefeld. Kritici ovšem upozorňují, že nové letiště dvě stávající nemůže plně nahradit – plánovaná kapacita Letiště Willyho Brandta má být 27 milionů odbavených cestujících, což je zhruba tolik, kolik už teď odbavují letiště Tegel a Schönefeld.

Stavbu nového letiště rovněž provází řada komplikací – například rozpočet byl za poslední roky navýšen na více než dvojnásobek oproti původním plánům. I proto se nabízí srovnání s pražským tunelem Blanka.

Čtěte také: Nejdříve teroristé, nyní odboráři. Na bruselském letišti se opět nelétá

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.