Cuba si, Castro no. Miami slaví smrt diktátora
Miamští Kubánci se radují
Ve věku 90 let zemřel v noci na dnešek SEČ (v pátek ve 22:29 místního času) bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. A zatímco obyvatelé kubánského hlavního města na zprávu o smrti Fidela Castra reagují se smutkem, v americkém Miami – domově početné kubánské exulantské komunity – začal dav mávající kubánskými vlajkami tančit, jásat a bušit do pánví a kastrolů, napsala agentura Reuters.
„Jsem z toho hodně rozrušená. Bez ohledu na cokoli byl veřejnou osobností, kterou celý svět respektoval a miloval,“ citoval Reuters studentku z Havany Sariel Valdespinová. Patnáctiletý Carlos Rodríguez byl v havanské čtvrti Miramar, když se dozvěděl o Castrově úmrtí. „Fidel? Fidel?“ prohlásil a nevěřícně se udeřil do čela. „To jsem tedy nečekal. Vždycky jsme si mysleli, že bude žít navždy. To nemůže být pravda.“
„Je to tragédie,“ řekla agentuře AP 22letá havanská zdravotní sestra Dayan Montalvová. „Všichni jsme s ním vyrůstali. Ta zpráva, kterou jsme se právě dozvěděli, mě opravdu ranila.“
Diametrálně odlišná nálada zavládla v nejsilnější baště kubánských emigrantů v Miami, kde podle informací zpravodajského serveru BBC News mnozí lidé začali slavit a odpalovat zábavní pyrotechniku.
Kubánci v Miami se scházejí v restauracích a na mnoha veřejných místech, sdělil BBC Luis Luis Fajardo z Miami. „Valná většina americké kubánské komunity je velmi ostře vyhraněná proti Fidelovi i Raúlovi Castrovým. Když se v 90. letech minulého století zhroutil Sovětský svaz, zažívali Kubánci obrovské těžkosti. Mnoho lidí teď říká, že když je Fidel Castro mrtvý, mohla by Kuba zažít změny, po jakých volali,“ dodal.
Jak viděli Castra přátelé i nepřátelé?
„Castro není jen další latinskoamerický diktátor, malý tyran usilující pouze o osobní moc a zisk. Jeho ambice sahají podstatně dál za jeho vlastní pobřeží.“
Americký prezident John F. Kennedy, 1962.
„Fidel je pro mě velkým mistrem. Moudrý muž by neměl nikdy zemřít. Muž jako Fidel nikdy nezemře, protože bude navždy součástí lidu.“
Venezuelský prezident Hugo Chávez, leden 2007.
„Fidel Castro nechal zavraždit Američany, a to bylo špatné. Jsem hrdý, že máme blokádu proti lidem, kteří zabíjejí nevinné Američany.“
Americký prezident Bill Clinton v roce 1996 poté, co Kuba zabila čtyři americké občany, když sestřelila dvě civilní letadla patřící kubánsko-americké skupině agitující proti Castrově vládě. Letadla údajně opakovaně vnikla do kubánského vzdušného prostoru.
„Od svých nejranějších dní byla kubánská revoluce zdrojem inspirace pro všechny, kdo si cení svobody. Obdivujeme oběti kubánského lidu v zájmu udržení vlastní nezávislosti a svrchovanosti proti brutální imperialistické snaze zničit úžasnou sílu kubánské revoluce. Ať žije kubánská revoluce! Ať žije soudruh Fidel Castro!“
Nelson Mandela, který se později stal jihoafrickým prezidentem, červenec 1991.
„Pamatuju si zprávy (novináře) Herberta Matthewse o Castrovi, než nastoupil k moci, ve kterých ho označoval za demokrata a naději pro Kubu. Těm z vás, kdo jsou moc mladí, aby to pamatovali, připomínám, že i v této zemi ho někteří označovali za kubánského George Washingtona, a George se při tom obracel v hrobě.“
Americký prezident Ronald Reagan, březen 1986.
„Fidel Castro je tu, aby zvítězil. Jeho postoj ve chvíli, kdy čelí porážce, i ve chvíli, kdy činí sebemenší každodenní kroky, jako by popíral vlastní logiku: nemá ani minutu klidu, dokud nezvrátí okolnosti a nepřemění je na svoje vítězství.“
Držitel Nobelovy ceny za literaturu, spisovatel Gabriel García Márquez v článku pro list Granma ke Castrovým 80. narozeninám.
„Nejlepší věc, jakou nám Fidel Castro zanechal, je lekce, že už na Kubě žádné Fidely Castry nechceme. Je to lekce, že muž, jako je on, nakonec pohltí celý národ, bude sám sebe vnímat jako zosobnění domoviny a nakonec nám jednoduše vezme naši národnost. Lekce Fidela Castra je – už žádní Fidelové Castrové. Někteří lidé ho obdivují, ale obdivují ho kvůli tomu, co si myslí, že byl, ne kvůli tomu, čím byl doopravdy. Zůstat tak dlouho u moci není zásluha.“
Kubánská disidentka a bloggerka Yoani Sánchezová, květen 2014.
„Ať si o něm myslíme cokoli, bude ohromným faktorem v rozvoji Kuby a pravděpodobně i všeobecně latinskoamerických záležitostí. Zdá se, že je upřímný. Buď je neuvěřitelně naivní, pokud jde o komunismus, anebo je obětí komunistické disciplíny. Osobně tipuju první možnost; jak už jsem naznačil, jeho představy o tom, jak vést vládu nebo hospodářství, jsou méně vyvinuté než u prakticky kteréhokoli představitele, s nimiž jsem se setkal v 50 zemích světa.“
Viceprezident USA a pozdější americký prezident Richard Nixon v memorandu po tříhodinovém setkání s Castrem 19. dubna 1959.
„Osmnáctého prosince 1956 jsme se já a Fidel sešli u pohoří Sierra Maestra na místě zvaném Cinco Palmas. Po našem prvním objetí se mě zeptal: ‚Kolik máš pušek?‘ Odpověděl jsem, že pět. A on řekl: ‚Já mám dvě. To je dohromady sedm. Teď můžeme vyhrát válku.‘“
Fidelův bratr Raúl Castro citovaný v knize Luise Baeze z roku 2009 nazvané Tohle je Fidel.
„Je to nesmírně charismatický muž. Fidel Castro je statečný. Politik se železnou pěstí. Zůstává silný. Svého blízkého přítele postavil před popravčí četu. Já bych mu dal doživotí nebo ho vyhostil, ale on ho dal zastřelit.“
Chilský vojenský diktátor Augusto Pinochet v reakci na Castrovo rozhodnutí nechat popravit generála Arnalda Ochou za vlastizradu v červenci 1989.