Milunićovi nezaplatíme, vzkazuje ministerstvo autorovi Tančícího domu

Tantiémy za pražskou architektonickou památku?

Milunićovi nezaplatíme, vzkazuje ministerstvo autorovi Tančícího domuAKTUALIZOVÁNO 4
Domov

Michaela Cápová

Architekt Vlado Milunić žádá po Praze, ministerstvu pro místní rozvoj a agentuře CzechTourism měsíčně desítky tisíc korun. Milunić to zdůvodňuje tím, že jako spoluautor Tančícího domu přitáhl do Prahy tisíce turistů. Všechny instituce ale jeho požadavek označují za irelevantní a rozhodně mu žádné peníze vyplácet nebudou.

Ministerstvo pro místní rozvoj pro deník Echo24.cz potvrdilo, že se na něj Milunić obrátil s tím, že má právo na zisk z turismu. „Stát samozřejmě nemůže hradit podíl na efektech v cestovním ruchu. Neumíme si představit, ze by peníze daňových poplatníků z jakéhokoliv ministerstva byly použity na provoz či zisk architekta. Je to stejné, jako kdyby si učitelé architektury nárokovali procenta z příjmu a za zásluhy svých žáků,“ uvedla k tomu tisková mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Také agentura CzechTourism, jejímž zřizovatelem je ministerstvo pro místní rozvoj, opakovanou výzvu od Miluniće obdržela. „V minulosti jsme mu zaslali oficiální stanovisko. V něm se píše, že postoj České centrály cestovního ruchu zůstává v této otázce dlouhodobě neměnný – agentura není s panem Miluničem v žádném smluvním vztahu a není zřejmé, oč pan architekt žádá,“ uvedla za CzechTourism Michaela Klofcová. Architektura je podle ní součástí veřejného prostoru, proto jsou výtky Miluniče nedůvodné a právně taky irelevantní.

To na pražský magistrát se Milunić neobrátil. „Navíc Tančící dům ani není majetkem hl. m. Prahy. Nemáme k němu ani žádné vztahy z titulu autorských práv, příjmů majitelů atd.,“ uvedl pro Echo24.cz Vladimír Řepka, mluvčí magistrátu. Současně upozornil, že se na tuto záležitost těžko reaguje, protože se magistrát s něčím obdobným zatím nikdy nesetkal.

Vlado Milunić dále požádal městskou část Praha 1, která mu pronajímá prostory pro ateliér, zda by mu nemohla snížit nájem. Mluvčí městské části Veronika Blažková pro Echo24.cz potvrdila, že jeho žádost dorazila v září. „V této chvíli byla žádost předána na komisi pro majetek, která se věcí bude zabývat a následně předloží Radě Prahy 1 své doporučení,“ řekla s tím, že právo požádat o snížení nájmu má každý. „Dá se říci, že v tomto to je standardní žádost,“ dodala.

Architekt Milunić v rozhovoru pro server Lidovky.cz vyslovil své přesvědčení, že by měl být za svůj přínos turismu v Praze dodatečně odměněn tantiémami. „Já chci, aby mi pomohli a kompenzovali alespoň těch 40 tisíc korun, co platím každý měsíc za nájem ateliéru,“ uvedl. Dodal také, že je Tančící dům v reklamních poutačích. „Komerční banka, Toyota, na magistrátu zase prodávají mapu s Tančícím domem na úvodní stránce. Všichni toho zneužívají a říkají, že ne,“ citovaly ho Lidovky.cz.

Architekt chorvatského původu Vlado Milunić (*1941) se do Prahy přestěhoval v roce 1956 za svými rodiči, politickými emigranty, kteří sem utekli před Josipem Titem. Milunić vystudoval Fakultu architektury na ČVUT, tři roky pak působil na stážích v Paříži. Spolu s Frankem Gehrym je autorem Tančícího domu na Rašínově nábřeží inspirovaným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové. Mimoto je autorem areálu Hvězda Petřiny na Praze 6, domu U Zlatého prstenu-Ungelt nebo Domu dětí a mládeže Modřany.

Čtěte také: Chcete fotit Tančící dům, tak mi zaplaťte, žádá architekt