Vlhko, plíseň, hluk. Každý druhý byt nevyhovuje

Vlhko, plíseň, hluk. Každý druhý byt nevyhovujeEXKLUZIVNĚ 1
Domov
Sdílet:

Na dva miliony českých bytů nevyhovuje současným nárokům na moderní a zdravé bydlení. V domácnostech je vlhko, na zdech roste plíseň, v pokojích je nadměrný hluk z okolí a zvýšené riziko požáru. Konstatuje to analýza odborníků ve stavebnictví.

Český bytový fond je zastaralý, byty nesplňují hygienické a technické standardy. Podle údajů Českého statistického úřadu je průměrné stáří domů zhruba 50 let – bráno podle data výstavby nebo poslední rekonstrukce.

Analýza konstatuje, že každý druhý dům Česku nevyhovuje současným nárokům na bydlení z hlediska hygieny a bezpečnosti nebo technických norem.

„Polovina rezidenčních budov bez jakýchkoli renovací či stavební údržby slouží více než padesát let, a řada konstrukčních prvků a částí je tak za hranicí životnosti. Problém se ovšem týká i novostaveb, které jsou často kvůli úsporám až na hranici technických norem,“ konstatovala Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace, která se na analýze podílela.

Plíseň, hluk i oxid uhličitý

Nejhorší situace je podle analýzy v Karlovarském, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde je nejvíce nezrekonstruovaných domů, které jsou mnohdy starší šedesáti let.

V nevyhovujících bytech se objevuje plíseň, nedostatečně chrání před hlukem především z dopravy, je u nich zvýšené riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým. Podle stavebníků jsou domy nedostatečně nebo nevhodně zateplené, mají špatnou cirkulaci vzduchu a vytápění, staré rozvody elektřiny a plynové spotřebiče.

Plíseň nebo hluk mají prokazatelně negativní vliv na zdraví. Například kvůli dlouhodobému pobytu v prostředí s nadměrnými decibely se mohou objevit nebo prohloubit civilizační choroby, jako je zvýšený tlak nebo cukrovka.

Podle Státního zdravotního ústavu může dokonce více než polovina onemocnění souviset právě s nevyhovujícími podmínkami bydlení. Jedním z největších problémů je nedostatečné větrání, kvůli čemuž se v pokojích zvyšují koncentrace oxidu uhličitého, což je vlastně „odpad“ z dýchání.

Podobný výzkum provedl ústav před několika lety v českých školách. Zjistil, že se v mnohých základních školách nedostatečně větrá, takže žáci dýchají vzduch, v němž jsou překračovány doporučené maximální hodnoty oxidu uhličitého.

Nevětrané třídy ve školách

Experti zdravotního ústavu prověřovali ovzduší ve čtrnácti školách ve všech krajích, celkem sbírali údaje ve 141 třídách.

"Nejvyšší doporučená koncentrace oxidu uhličitého byla překročena ve 48 učebnách, ve kterých tak jednoznačně nebyly splněny požadavky na výměnu vzduchu," konstatoval Bohumil Kotlík, který se na výzkumu podílel.

Maximální hodnota oxidu uhličitého ve vnitřním prostředí by měla být 0,12 až 0,15 procent, v jedné učebně přitom přístroje naměřily dokonce 0,29 procent. Průměrné hodnoty se pohybovaly v rozmezí 0,09 až 0,19 procent.

Vyšší koncentrace oxidu uhličitého způsobuje únavu, nesoustředěnost až bolest hlavy. Kvůli nedostatečnému větrání je v mnohých českých domech a bytech také vyšší vlhkost, což způsobuje růst plísní.

„Při dlouhodobém působení mohou být plísně příčinou zánětů dýchacích cest i očí, astmatu, kožních onemocnění, bolestí kloubů či revmatismu. Nejohroženější skupinou jsou hlavně děti a starší lidi, kteří mají slabší imunitu,“ řekla Zuzana Mathauserová se Státního zdravotního ústavu.

Pozor na radon

Budovy jsou mnohdy vlhké kvůli nedostatečnému vytápění. Lidé šetří a topí jen v některých místnostech. Řešením je zateplení. Podle odborníků ovšem musí být kvalitní, špatná izolace přináší další rizika.

„Zateplovat ano, ale s rozumem,“ uvedla pro Echo24.cz Ariana Lajčíková ze Státního zdravotního ústavu. „Všem říkám: Než vyměníte stará okna, která umožňují alespoň malou infiltraci, za těsná, než utěsníte fasádu zateplením, změřte si aspoň orientačně v přízemí domu koncentraci radonu v ovzduší. Měřič zapůjčí zdarma Státní ústav radiační ochrany.“

Podle Lajčíkové má Česko v Evropě jednu z největších koncentrací radioaktivních prvků v půdě a vdechovaný radon způsobuje rakovinu dýchacích cest.

„Pokud je zvýšená koncentrace radonu před zateplením, nelze bez vyřešení protiradonové ochrany, respektive větrání dům zateplit. Vyrobili bychom objekt životu nebezpečný. Dnes je již známo, že 16 procent rakovin plic ze všech každoročních nových případů připadá právě na radon. Proto je třeba myslet i na toto riziko, nejen na plísně a ostatní znečištění uvnitř, které lze odvětrat,“ doporučila Lajčíková.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit