Antimonopolní úřad zamítl stížnost SkyTollu na smlouvu s Kapschem

SPOR O MÝTO

Antimonopolní úřad zamítl stížnost SkyTollu na smlouvu s KapschemAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnost společnosti SkyToll na tříleté prodloužení smlouvy ministerstva dopravy s Kapschem o výběru mýtného po skončení letošního roku. Řekl to v pátek mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma SkyToll poukazovala na to, že smlouvu zadalo ministerstvo bez výběrového řízení a požadovala zákaz jejího plnění. To ale úřad zamítl a uvedl, že na výběru mýta existuje veřejný zájem. Firma SkyToll páteční rozhodnutí nechtěla komentovat.

„Jsem rád, že ÚOHS tento veřejný zájem potvrdil,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). „Pokračujeme v přípravě technologicky neutrálního tendru na mýto, což nám umožnilo právě až podepsání dodatků ke smlouvě s Kapschem. Zároveň jsem se od počátku cítil odpovědný za to, abychom zajistili fungování mýtného systému a nedopustili, aby se z našich dálnic stala bezplatná tranzitní trasa pro evropské kamiony, se všemi negativními důsledky pro řidiče, životní prostředí i státní kasu,“ dodal ministr.

Veřejný zájem podle ÚOHS spočívá v udržitelném rozsahu provozu tranzitní dopravy a zároveň v zachování nepřetržitého výběru mýtného ve výši osmi až deseti miliard korun ročně. „Jak z evropské, tak národní úpravy dohledu nad zadáváním veřejných zakázek totiž vyplývá, že zákaz plnění smlouvy na veřejnou zakázku nelze uložit právě v případě prokázání existence shora uvedených důvodů hodných zvláštního zřetele,“ řekl k rozhodnutí Švanda.

ÚOHS už dříve řešil podobnou stížnost, kterou na smlouvu ministerstva s Kapschem podalo hnutí Starostové a nezávislí. Uzavření smlouvy za více než pět miliard korun bez výběrového řízení úřad v rozhodnutí označil za nezákonné a ministerstvo dopravy potrestal milionovou pokutou.

Předseda představenstva SkyTollu Mateje Okáli dříve označil pokutu pro ministerstvo za nedostatečnou, a obrátil se proto na Evropskou komisi. Ta musí stížnost do měsíce projednat. Kdyby firma nyní nevyužila všechny dostupné prostředky, je přesvědčen, že ministerstvu dopravy by nic nebránilo v tom, aby ani po třech letech nevypsal na správu mýta veřejnou soutěž.

Vypsání výběrového řízení do poloviny příštího roku považuje za nejdůležitější úkol pro ministra Ťoka premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prodloužením smlouvy s Kapschem získalo ministerstvo dopravy tři roky času, podle premiéra je ale nezbytné, aby tato doba byla využita a příští správce systému byl vybrán v otevřeném výběrovém řízení.

Mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se tak vybralo téměř 70 miliard Kč. Původní kontrakt s Kapschem vyprší na konci letošního roku.

Čtěte také: Ťok: „Prostě to uhradíme.“ Peníze ministerstva prý nepatří daňovým poplatníkům

SkyToll si stěžuje na Česko v Bruselu kvůli smlouvě na výběr mýta Kapschem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články