Covidová dilemata v Havlově křižovatce za účasti Echa
KONFERENCE V PRAŽSKÉ KŘIŽOVATCE
Rozšíření nemoci covid-19 způsobilo nevídanou zdravotní krizi a vyostřilo společenská dilemata. Během akutní krize se individuální práva čím dál více dostávala do konfliktu se zájmy společnosti jako celku. Konference konaná při příležitosti udělení Ceny za lidská práva Václava Havla za rok 2021 poskytla fórum pro diskusi i o těchto otázkách.
V panelu Covidová dilemata: Práva a odpovědnost, kterou moderovala novinářka Týdeníku Echo Lenka Zlámalová, vystoupili ve středu na konferenci v Pražské křižovatce ústavní právník Jan Kysela, soudce Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš, rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK Marek Orko Vácha. Debatu můžete vidět zde.
Ceny Václava Havla za lidská práva získala uvězněná přední představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová, cenu i účast na dnešní konferenci za ni převzala její sestra Taťjana Chomičová.
Maryja Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány. Předtím stála v čele štábu prezidentské kampaně tehdejšího kandidáta Viktara Babaryky. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení.
„Je to pro ni velká čest, byla velmi překvapená,“ zprostředkovala reakci Kalesnikavové její sestra. „Čas (běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka) vypršel. Měli by tu být noví lidé, noví lídři,“ dodala.
Další diskuse byla věnována lidskoprávní krizi v Afghánistánu.