Podmínky se zhoršují: Běženci se brodí vodou a spí v blátě
Uprchlická krize
Po náporu uprchlíků, který zažívá Slovinsko se situace zhoršuje i na Srbsko-chorvatské hranici, kde migranti zažívají nelidské podmínky. Lidé se brodí studenou vodou a bahnem, v noci spí v blátě a čelí teplotám blížícím se nule. Jen za poslední dny jich dále do Slovinska prošlo 20 tisíc, potvrzuje také Česká televize.
Poté, co Chorvatsko v pondělí večer opět otevřelo hranici se Srbskem odtud začaly proudit další tisíce migrantů dál do Evropy. V táboře, který na takový nápor nebyl připravený a nával nezvládá, se uprchlíci potýkají s nízkými nočními teplotami, děti nemají dost teplého oblečení, musejí přespávat v mokrých šatech v bahně a dobrovolníci jim nemohou poskytnout dostatek jídla a zdravotnických potřeb. Na záběrech z Berkasova stejně jako ze slovinsko-chorvatské hranice jsou vidět lidé brodící se bahnem, špinavou vodou, kteří pak musí v táboře počkat až je Chorvaté pustí dál nebo odvezou autobusy do Slovinska, do schengenského prostoru.
Migrants cross river at the Slovenian borderMigrants and refugees, including women and children, wade across a freezing river at the Slovenian border. Over a thousand people were transported by train from Croatia and set down in fields early on Wednesday morning to cross into Slovenia on foot.
Posted by Channel 4 News on 21. říjen 2015
Podobná situace panuje i na chorvatsko-slovinské hranici, kam se většina z nich snaží dostat. Slovinsko se kvůli nezvladatelné situaci rozhodlo nasadit na hranice i svou armádu. Jen od pátku do země přišlo 20 tisíc uprchlíků. Lidé se na hranicích začali hromadit i kvůli limitům, které Slovinsko uplatňuje. Za den nechce na své území pustit více než 2500 lidí. Uprchlíci kvůli tomu mrznou u hranice a čekají až je Slovinci vpustí do země, aby mohli putovat dál do cílových zemí, kterými jsou především Německo a skandinávské státy.
Předtím než se Chorvatsko uvolilo hranici se Srbskem opět otevřít asi tři tisíce lidí uvízly na srbské straně hranice v nelidských podmínkách právě v táboru Berkasovo, kde docházely zdravotnické potřeby, jídlo, oblečení a mezi lidmi se začala šířit panika. ,,Tohle není místo pro lidi, nemohou ani spát, mohou jen vzpřímeně stát v blátě,“ řekla Melita Sunjic, mluvčí agentury OSN pro uprchlíky, která tamní situaci popsala jako katastrofální.
Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména Německa. Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty hromadně vpustit do země, tedy i do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.