Poprava nebyla. Rodiče oběti na poslední chvíli sňali muži oprátku
Měla to být další veřejná poprava islámské republiky Írán. Vrahovu židli měli podkopnout rodiče muže, kterého ubodal. Sekundy před popravou ho ale právě oni ušetřili v nečekaném projevu milosti. Matka oběti přistoupila k vrahovi, dala mu facku a spolu s manželem mu sundali oprátku. Na případ upozornil The Guardian.
Dav sledující další z veřejných poprav v zemi, kterou v počtu popravených překonává už jen Čína, byl svědkem ojedinělého aktu milosrdenství. Okamžiky před popravou přistoupili rodiče zavražděného Abdulláha Hosseinzadeha k vrahovi jejich syna, známého médiím pouze jako Balal.
Přítomni nejspíše očekávali naplnění islámského práva pomsty tím, že rodiče zemřelého podtrhnou židli, na které Balal stál. To, co následovalo, ale překvapilo nejen shromážděné. Matka Abdulláha nejprve uhodila Balala do tváře a pak společně s manželem vrahovi odpustili a sundali mu provaz z krku. Následovalo emocionální objetí matky Balala, která v slzách děkovala oběma rodičům za ušetření života jeho syna.
Spoustu smutku i velkorysosti
Hosseinzadehovi už v minulosti jednoho syna ztratili. Amirhosseinovi bylo 11, když se zabil v nehodě na motorce. „Před třemi dny viděla má žena našeho staršího syna ve snu,“ zdůvodňuje Abdolhani Hosseinzadeh jejich rozhodnutí. „Řekl jí, že jsou na dobrém místě, a aby se nemstila. To nás oba uklidnilo a rozhodli jsme se o věci ještě přemýšlet,“ cituje muže server isna.ir.
Zda-li ale íránské autority opravdu Balala ušetří, zůstává otázkou. Podle islámského práva šaría, konkrétně jeho části popisující odplatu, mají rodiče zabitého právo na společné vykonání trestu. O jeho prominutí právě rodiči se ale nic neuvádí.
Balal zabil Hosseinzadeha před sedmi lety ve městě Royan, v provinci Mazandaran. Tehdy osmnáctiletý Abdulláh Hosseinzadeh šel s přáteli po tržišti, když do něj Balal strčil. To si mladík nenechal líbit a ránu oplatil. Následná potyčka skončila tím, že útočník vytáhl kuchyňský nůž z ponožky a Abdulláha několikrát bodl. Z místa činu vrah utekl, po dopadení trvalo policii šest let, než ho odsoudila.
Podle Amnesty International jsou v Íránu vykonány denně dva tresty smrti. Oficiální čísla se ale liší. Írán přiznává 369 popravených za rok 2013, podle Amnesty by to ale mělo být až 700. Kritice země čelí také kvůli veřejnosti poprav, kterých se mohou účastnit i děti a které jsou často také foceny a natáčeny.
Čtěte také: Internetem se šíří videa z veřejných poprav v Íranu