Vyloženo. Prázdné kamiony se vrátily zpět do Ruska
Kolona ruských kamionů, které do Luhanska na východě Ukrajiny dovezly ruskou humanitární pomoc, se vrátila zpět do Ruska. Oznámila to agentura Interfax, podle níž jsou východoukrajinští povstalci ochotni postarat se o další distribuci nákladu. O skupinách ruských kamionů, přejíždějících přes rusko-ukrajinský přechod Doněck-Izvaryne, informovali i další reportéři.
Podle Tweetu RT je na hranicích vítaly zástupy občanů.
Watch humanitarian convoy greeted by crowd as it returns to #Russia http://t.co/wY9JmFd55T pic.twitter.com/l2N6itgJ94
— Ruptly (@Ruptly)
August 23, 2014
„Vyjadřujeme spokojenost s tím, že ruská humanitární pomoc byla dopravena na místo určení. Řídili jsme se výlučně cílem pomoci potřebným civilistům a od obyvatel Luhanska jsme dostali množství poděkování," uvedla ruská diplomacie v prohlášení, ze kterého citovala agentura ITAR-TASS.
Rusové podle prohlášení ve všech etapách přípravy a provedení akce těsně spolupracovali s vedením a pracovníky MVČK a "pečlivě plnili jejich doporučení". MVČK se podle Moskvy předvedl jako zodpovědný partner. Prohlášení ale pominulo protesty, které proti ruské akci vyjádřil Kyjev a Západ.
Ruská kolona čítá podle různých zdrojů 262 až 280 nákladních vozů s téměř 2000 tun humanitární pomoci. Na Ukrajinu vjela v pátek poté, co Moskva oznámila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kamiony následně dorazily do Luhanska, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám.
Russian media reporting the humanitarian convoy to Luhansk is returning to the Rostov region. @myrevolutionrus pic.twitter.com/KrhLcK79Sz
— Alec Luhn (@ASLuhn)
August 23, 2014
Čtěte také: Ruský konvoj vjel na Ukrajinu. 'Přímá invaze,' říká Kyjev
Kamiony na Ukrajinu vjely bez svolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže. Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva i "přímé intervence".
Postup Ruska ale kritizovali také západní představitelé, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a německé kancléřky Angely Merkelové.
Moskva výtky odmítla s poukazem na humanitární situaci v Luhansku. Město je 20 dnů v obležení a mimo jiné se potýká s přerušením dodávek vody a elektřiny.