2 RUSKÝ KONVOJ

Rusko bude kvůli konvoji čelit další izolaci, míní šéf NATO

První kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí dojely do Luhanska na východě Ukrajiny. Vjezd na ukrajinské území bez souhlasu Kyjeva je však podle NATO do očí bijícím porušením ruských mezinárodních závazků, které povede k další izolaci Moskvy. Prohlásil to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. 

Také šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová řekla, že Rusko "zcela jasně narušilo ukrajinské hranice". O porušení územní celistvosti Ukrajiny hovořily i Spojené státy. Moskva obvinění odmítá a tvrdí, že mezinárodní právo neporušila. „Může to jen prohloubit krizi v regionu, kterou vytvořilo samo Rusko a kterou Rusko nadále přiživuje," uvedl Rasmussen v prohlášení k ruskému konvoji, který bez souhlasu Kyjeva a bez zprostředkování Mezinárodním výborem Červeného kříže překročil ukrajinské hranice.

Rasmussen prohlásil, že Moskva nijak nepřispěla k uklidnění ukrajinské krize, naopak napětí dále vyhrocuje, což bude pro Rusko znamenat jen další mezinárodní izolaci. Šéf NATO rovněž řekl, že aliance je znepokojena soustřeďováním ruských pozemních a leteckých sil u hranic s Ukrajinou. "Také pozorujeme přesuny velkého množství pokročilých zbraní, mimo jiné tanků, obrněných transportérů a dělostřelectva, do rukou separatistických skupin na východě Ukrajiny," dodal.

Do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám, dorazily v pátek večer všechny kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele místní administrativy. V současné chvíli se náklad vykládá a poté bude rozdělen mezi místní obyvatele, dodal tento zdroj. Zástupce místní administrativy nevyloučil, že část pomoci bude přepravena do oblasti samozvané Doněcké lidové republiky. O rozdělování dodávky prý rozhoduje speciální výbor, který vyhodnocuje, kam je potřeba pomoc prioritně poslat. 

Ashtonová ve svém prohlášení uvedla, že Moskva nyní jedná v rozporu s dřívějšími ujednáními, na kterých se dohodla s Ukrajinou a Mezinárodním výborem Červeného kříže. 

"Tohle je od Ruska porušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti Ukrajiny," prohlásil na tiskové konferenci mluvčí Pentagonu John Kirby. "Rusko musí z ukrajinského území svá vozidla a personál okamžitě stáhnout. Pokud tak neučiní, bude čelit dalším následkům a izolaci," dodal. 

Moskva se opakovaně proti kritice Západu ohradila. "Jedná zcela podle mezinárodního humanitárního práva," řekl o cestě konvoje náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Nemůžeme se smířit a nesmíříme se s katastrofickou situací, ve které se lidé na jihovýchodě Ukrajiny ocitli." Rovněž ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že Moskva mezinárodní normy neporušila. 

O ruském konvoji telefonicky jednala německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinskou hlavou státu Petrem Porošenkem a šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. "Kancléřka vyjádřila velké obavy z toho, že kolona překročila hranici bez ukrajinského svolení, bez doprovodu Červeného kříže a částečně bez jakékoli předchozí kontroly," uvedl mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Rovněž prý řekla, že Rusko vědomě stupňuje již tak vypjatou situaci, zároveň ale vyzvala Kyjev, aby v této věci reagoval obezřetně. 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.