1 stejná kvalita potravin v EU

Litva se přidala k Česku. Chce stejnou kvalitu zboží v celé EU

NOVÉ

Témata: , ,

Litevský ministr zemědělství Bronius Markauskas vyzval k zavedení jednotných standardů pro značkové potraviny v Evropské unii. „Když si spotřebitel kupuje výrobek, který je známý v celé EU, pak přirozeně doufá, že dostane totéž od Vilniusu po Lisabon,“ prohlásil ministr při úterní prezentaci studie odhalující značné rozdíly v kvalitě potravin v Litvě a v Německu.

V rámci studie bylo testováno 33 produktů stejných značek z Litvy a z Německa. U 23 položek přitom byly v závislosti na zemi původu zjištěny značené rozdíly ve složení, ale také v chutí, barvě či konzistenci, napsala agentura DPA.

„To, že v Německu je stejná káva aromatičtější a čokoláda chutnější, bylo považováno za zvěsti. Teď jsme to dokázali,“ prohlásil Markauskas. „Je škoda, že po dvanácti letech členství v EU čelíme takovémuto problému,“ dodal.

Na rozdílnou kvalitu potravin již dříve poukázaly Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Výrobci se v reakci na kritiku opakovaně odvolávají na to, že spotřebitelé mají v jednotlivých zemích rozdílné chutě, píše DPA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden v europarlamentu označil praxi dvojí kvality potravin za nepřípustnou. Podobné věci podle něj už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.

„Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích,“ prohlásil šéf komise. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoli jiný v EU.

Čtěte také: Kritika i chvála za kakao. Čeští politici hodnotí Junckerovu řeč


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.