Světová houslistka i mladí dirigenti. Česká filharmonie slaví 120 let

OSLAVY VÝROČÍ

Světová houslistka i mladí dirigenti. Česká filharmonie slaví 120 letNOVÉ
orchestr České filharmonie Foto: FOTO: Česká filharmonie
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Jubilejní sezona se uskuteční v duchu oslav 120. výročí založení České filharmonie a bude tomu odpovídat také program. Představí se například špička světových houslistů v čele s Anne-Sophie Mutter. Dále je přichystán nový sobotní cyklus Objevy, ve kterém orchestr uvede čtyři nejvýraznější dirigenty mladé generace z celého světa. Příznivce překvapí také nový vizuální styl z dílny Studia Najbrt.

Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka získala pro koncertní sezonu 2015/2016 řadu sólistů zvučných jmen i mnoho světových dirigentů. „Připravili jsme přehlídku vynikajících houslistů,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Do Prahy přijede Anne-Sophie Mutter, Frank Peter Zimmermann, Janine Jansen a Sergej Chačatrjan,“ dodal.

Bělohlávek provede na koncertech v Rudolfinu mimo jiné Stabat Mater od Antonína Dvořáka a symfonie Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera či Bohuslava Martinů. Třetí symfonii Witolda Lutosławského a skladbu Speaking Drums nastuduje její autor Peter Eötvös spolu s perkusistou Martinem Grubingerem, pro něhož byla speciálně napsána. Valerij Gergijev zase uvede Stravinského Svěcení jara.

Mladí dirigenti z Venezuely i Spojených států

Sobotní abonentní cyklus dostává zbrusu nový obsah a je příznačně pojmenován Objevy. Strategie spočívá v každoročním vytipování čtyř nejzajímavějších dirigentů mladé generace, kteří už nyní spolupracují se světovými orchestry. Letos se takto představí Rafael Payare z Venezuely, Alexander Shelley z Velké Británie, Lahav Shani z Izraele a Cristian Macelaru, dirigent rumunského původu nyní žijící v USA.

Stávající dirigentský tým České filharmonie, v jehož čele stojí Bělohlávek a hlavním hostující dirigent Manfred Honeck, se zároveň rozšíří o novou tvář. Na pozici stálého hostujícího dirigenta nastoupí Jakub Hrůša, který se na novém postu uvede v novoročním programu Orffovou kantátou Carmina burana. Nově v Praze vystoupí Jaap van Zweden a Robin Ticciati, kteří patří ke špičce mladší generace dirigentů.

Rezidenční umělkyní 120. sezony bude mezzosopranistka Magdalena Kožená, která kromě koncertu s Českou filharmonií vystoupí v písňovém recitálu a představí se také ve speciálním poloscénickém programu. Bude tak mít možnost představit mimořádně širokou škálu svých uměleckých schopností.

Dlouho očekávanou událostí bude koncert ke 120. výročí České filharmonie, který zazní 4. ledna 2016. Tedy přesně 120 let poté, co v Rudolfinu Česká filharmonie vystoupila poprvé, přímo pod taktovkou Antonína Dvořáka. Výroční program vychází z původní dramaturgie koncertu z roku 1896. Komplet Dvořákových Biblických písní, které zazpívá Jan Martiník, bude při této příležitosti natočen na CD.

Další významnou akcí bude dubnové koncertní provedení opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa s finskou sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky. „Operu provedeme nejprve v Praze, reprízu zahrajeme v prestižní londýnské Royal Festival Hall,“ říká Jiří Bělohlávek.

Praha, Tokio, Vídeň...

Čeští filharmonici se samozřejmě představí také v zahraničí, a to nejen v evropských koncertních koncertních domech, ale také v největších asijských sálech. Absolvují celkem osmadvacet koncertů ve dvanácti zemích světa. Čekají je cesty do Čína, Japonska, Jižní Koreje nebo na Tchaj-wan. Evropskému publiku se předvedou například v londýnské Royal Festival Hall a vídeňském Konzerthausu.

Pro české příznivce jsou kromě koncertů připraveny také vzdělávací programy. Zahrnují oblíbené víkendové akce pro celé rodiny v Rudolfinu a především pořady pro mateřské, základní a střední školy. Pro mladé posluchače čekají také programy režisérky Alice Nellis s Českou filharmonií a herci Pavlem Liškou a Janem Budařem. Dospělí se mohou opět těšit na Marka Ebena v roli moderátora koncertu Zkouška orchestru.

Sdílet:

Hlavní zprávy