USA vyzbrojují syrskou opozici. I proti Rusům?

"Zástupná válka" velmocí

USA vyzbrojují syrskou opozici. I proti Rusům?NOVÉ
Syrský povstalec se chystá vystřelit americkou raketu typu BGM-71 TOW. (ilustrační foto) Foto: FOTO: Repro YouTube/Sircliffe
1
Svět

bp Echo24

Konflikt v Sýrii, který je už tak dost nepřehledný, začíná připomínat přetahování mezi Washingtonem a Moskvou z dob studené války. Na syrskou umírněnou opozici, která bojuje proti prezidentu Bašáru Asadovi i Islámskému státu, zaútočily ruské jednotky. Té přispěchaly na pomoc USA a dodaly jí protitankové střely. Informoval o tom americký list The Washington Post.

Deník to přirovnal k americkým dodávkám protiletadlových střel Stinger povstalcům během občanské války v Afghánistánu v 80. let. Pro tehdejší sovětská vojska skončila intervence katastrofou.

Zásah mezinárodního společenství v Sýrii se stal nevyhnutelným, ale snaha o sladění postupu jednotlivých států nepřinesla výsledky. Jeden z hlavních rozporů mezi Spojenými státy a Ruskem je postava syrského vůdce Bašára Asada. Zatímco ruský prezident Vladimir Putin v něm vidí klíč k řešení syrské krize, USA se staví proti němu a podporu by věnovaly raději syrské umírněné opozici, ve které patrně vidí budoucnost pro Sýrii.

Čtěte také: Obama: Asad musí jít. Putin: Bez Asada to nepůjde

Poté co jednání na půdě OSN ohledně společného postupu nebyla úspěšná, rozhodla se Ruská federace, že zasáhne bez ohledu na názory ostatních. Ruský parlament krátce nato posvětil zásah svých vojáků v Sýrii. Nejprve se prezident Putin dušoval, že útoky budou prováděny výhradně „ze vzduchu“, ale posléze ruské rakety ostřelovaly nepřátelské pozice i z Kaspického moře.

Jenomže problém spočívá v tom, že ruští vojáci neútočili pouze na Islámský stát, ale zasáhli také syrskou umírněnou opozici a nešlo o nedopatření. Jejich postup je v souladu s tím, že podle svých slov pomáhají svému spojenci Bašáru Asadovi, pro něhož jsou nepřítelem také tito syrští povstalci.

Čtěte také: Ruský parlament schválil použití vojenské síly v Sýrii

Spojené státy se následovně rozhodly do konfliktu, kde zatím spíše zůstávaly jen u logistické podpory a výcviku protiasadovských sekulárních sil, vložit novým způsobem. Jejich akce sice nebyla tak přímočará jako ruská, ale přesto dala jasně najevo americký postoj. Podle informací listu The Washington Post dodali Američané syrské sekulární opozici protitankové střely. Jedná se o rakety typu BGM-71 TOW, které syrští povstalci získali údajně krátce po zahájení ruských náletů, jež zároveň poskytly krytí Asadovi v tažení proti odpůrcům.

Například během jediného dne se v minulém týdnu podařilo skupině kapitána Mustafy Moaratiho zlikvidovat hned sedm obrněných vozidel pomocí těchto střel. „Byl to masakr,“ řekl podle deníku Moarati. Další dodávky zmíněných raket z USA jsou už podle něj na cestě.

Vzhledem k tomu, že se Rusko i USA přidaly k různým stranám, které stojí v syrském konfliktu proti sobě, experti tvrdí, že tím rozpoutaly takzvanou zástupnou válku. Současnou situaci těmito slovy popsal Jeffrey White, který se zabývá Blízkým východem ve Washingtonském institutu. „Nechápu to ale jako zástupnou válku, o které by někdo rozhodl,“ vysvětlil odborník odborník s tím, že pouze vyplynula ze situace.

Termín „zástupná válka“ se používal v době soupeření Moskvy a Washingtonu na bojištích v třetím světě, typickým příkladem tohoto typu konfliktu pak byla občanská válka ve Španělsku ve 30. letech minulého století.

Čtěte také: Rusko začalo v Sýrii útočit i z lodí v Kaspickém moři

Rusové bombardovali tábor vojáků, které vycvičila CIA