1 Země oblíbená

Kdo letí se Zemanem do Číny? Nedvěd, Pelta, Jansta

NOVÉ

Témata: , , ,

Prezidenta Miloše Zemana, který v podvečerních hodinách zamířil na pracovní návštěvu Číny, doprází jen hrstka podnikatelů, tentokrát ze sportovní sféry. Součástí průvodní delegace je bývalý slavný fotbalista a ředitel italského klubu Juventus Turín Pavel Nedvěd, šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

„Do Číny se mnou pojede omezená podnikatelská delegace. Ale vzhledem k tomu, že velká část podnikatelů tam byla už před rokem, tak se setkám jen s těmi nejvýznamnějšími,“ prohlásil prezident Miloš Zeman během pondělní tiskové konference s tím, že jedním z cílů jeho cesty je právě ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi.

Kromě třech sportovních matadorů prezidenta na cestě do Číny doprovodí i někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) coby prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce. Podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka se jedná o konečné číslo. „Klasický podnikatelský doprovod do ČLR neletí. V letadle je omezený počet míst,“ řekl deníku ECHO24.cz Ovčáček.

Navazování obchodních kontaktů a spolupráce se tak oproti loňskému podzimu, kdy Zemana do Číny doprovázely desítky českých podnikatelů, ponese spíše ve sportovních duchu.

V duchu sportovní spolupráce

„V Pekingu máme naplánované jednání s olympijským výborem o možné spolupráci. Den před odletem do Šanghaje, v době, kdy se prezident zúčastní oslav, máme volno. Čtvrtý den návštěvy se máme setkat mimo jiné s paní Li Bin,“ komentoval náplň návštěvy právník a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Čínská ministryně zdravotnictví Li Bin se osobně setkala s Pavlem Nedvědem při své nedávné návštěvě Prahy. Tehdy členka čínské vlády projevila zájem, aby bývalý fotbalista přiletěl do Číny spolu s prezidentem.

Čtěte také: ‚Dej Pán Zemanovi sílu a rozum‘. Starý a nemocný muž, píše Kalousek

„V Šanghaji se bude mluvit hlavně o založení fotbalové školy, kterou by vedl Pavel Nedvěd a která by mohla fungovat recipročně i v Česku,“ pokračoval Jansta s tím, že v pátek v noci všichni tři členové delegace Čínu opustí. „Pavel Nedvěd se vrátí do Prahy, já s Peltou poletíme společně do Rigy, kde mám basketbalovou ligu a Pelta nároďák,“ dodal.

Zemanovi návštěvy Číny, Ruska a dalších zemí s nedemokratickými režimy vyvolávají v české společnosti dlouhodobě kontroverze. Ve svém názoru není jednotná ani vláda, která prezidentovu cestu na konci srpna přesto schválila. Proti výjezdu Zemana hlasoval například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), neocenil ji ani jeho spolustraník ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Pokud by šlo prezidentovi opravdu o podporu našeho hospodářství, jel by spíše do Jižní Koreje či Japonska,“ napsal na Twitteru Jurečka.

Po své poslední cestě do Číny loni na podzim si Zeman vyslechl současně i kritiku kvůli rozhodnutí vrátit se zpátky do Čech letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T. Hrad to tehdy zdůvodnil časovou úsporou. Stroj totiž na rozdíl od vládního airbusu doletí bez mezipřistání.

Zeman se v Číně zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Jde o jediného západního státníka, který bude u příležitosti oslav přihlížet vojenské přehlídce na pekingském náměstí Nebeského klidu. V roce 1989 právě na tomto náměstí a v jeho okolí čínská armáda zmasakrovala přinejmenším stovky demonstrantů, kteří požadovali demokratizaci společnosti.

V Pekingu se Zeman setká mimo jiné i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednání se uskuteční ve čtvrtek po skončení vojenské přehlídky a slavnostní recepce, kterou pro zahraniční hosty uspořádá čínský prezident Si Ťin-pching. Mluvit budou zřejmě o Ukrajině, Sýrii a boji proti Islámskému státu.

Čtěte také: Putin a Zeman se sejdou v Číně, oznámil Kreml

Sobotka: Zeman v Číně, jediný prezident Západu? Naši pozici v EU to neohrožuje

Příští prezident? Zeman ve škole prozradil, koho by volil


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.