Jerišská lebka odkrývá své tajemství. Pravěcí lidé byli stejní jako my

Lebka z Jericha

Jerišská lebka odkrývá své tajemství. Pravěcí lidé byli stejní jako myNOVÉ
Jerišská lebka rekonstruována Foto: Wikimedia Commons
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Proslulá 9 500 let stará lebka vypadá po speciální rekonstrukci jako hlava dnešního člověka. Výzkumníci z Britského muzea zkombinovali forenzní vědu s nejnovější technologií skenování, píše web CNN. Otlučenou lebku někdejšího asi čtyřicetiletého obyvatele Jericha objevila slavná archeoložka Kathleen Kenyon před 60 lety v jednom z nejstarších měst světa ležícím na Západním břehu Jordánu.

Nyní se mohou návštěvníci muzea setkat s rekonstruovanou tváří neolitického člověka. Je nápadně podobný současným lidem. „Vypadá velmi moderně,“ řekla CNN Alexandra Fletcher, kurátorka oddělení starobylého Blízkého východu v muzeu, která lebku studovala dlouhé roky. Představy o zarostlých jeskynních lidech jsou podle ní chybné. „Byli to moderní lidé, jako vy nebo já,“ dodala.

Na výzkumu spolupracovaly Natural History Museum, Imperial College a Charing Cross Hospital. Pomocí micro-CT skenu a 3D tiskárny byla lebka vyňata ze sádry, zřejmě pozůstatku neolitického rituálu uctívání předků. Vědci také zjistili, že tento člověk utrpěl záněty, bolesti zubů i zlomeninu nosu.

Zpochybňování experimentu Fletcher odmítá. „Je jednoduché zavrhnout tuto rekonstrukci jako uměleckou a interpretativní. Původně totiž vznikla z práce policie sloužící k identifikaci neznámých ostatků lidí. Tím pádem víme, že pokud bychom mohli cestovat v čase a přivedli sem jeho rodinu, rozpoznala by ho,“ řekla CNN.

Čtěte také: V Číně objevili 2300 let starý třpytivý meč

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články