1 Lebka z Jericha

Jerišská lebka odkrývá své tajemství. Pravěcí lidé byli stejní jako my

, NOVÉ

Témata: , , ,

Proslulá 9 500 let stará lebka vypadá po speciální rekonstrukci jako hlava dnešního člověka. Výzkumníci z Britského muzea zkombinovali forenzní vědu s nejnovější technologií skenování, píše web CNN. Otlučenou lebku někdejšího asi čtyřicetiletého obyvatele Jericha objevila slavná archeoložka Kathleen Kenyon před 60 lety v jednom z nejstarších měst světa ležícím na Západním břehu Jordánu.

Nyní se mohou návštěvníci muzea setkat s rekonstruovanou tváří neolitického člověka. Je nápadně podobný současným lidem. „Vypadá velmi moderně,“ řekla CNN Alexandra Fletcher, kurátorka oddělení starobylého Blízkého východu v muzeu, která lebku studovala dlouhé roky. Představy o zarostlých jeskynních lidech jsou podle ní chybné. „Byli to moderní lidé, jako vy nebo já,“ dodala.

Na výzkumu spolupracovaly Natural History Museum, Imperial College a Charing Cross Hospital. Pomocí micro-CT skenu a 3D tiskárny byla lebka vyňata ze sádry, zřejmě pozůstatku neolitického rituálu uctívání předků. Vědci také zjistili, že tento člověk utrpěl záněty, bolesti zubů i zlomeninu nosu.

Zpochybňování experimentu Fletcher odmítá. „Je jednoduché zavrhnout tuto rekonstrukci jako uměleckou a interpretativní. Původně totiž vznikla z práce policie sloužící k identifikaci neznámých ostatků lidí. Tím pádem víme, že pokud bychom mohli cestovat v čase a přivedli sem jeho rodinu, rozpoznala by ho,“ řekla CNN.

Čtěte také: V Číně objevili 2300 let starý třpytivý meč

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.