Únosce letadla požadoval propuštění vězněných žen. Pak se vzdal

ÚNOS LETADLA

Únosce letadla požadoval propuštění vězněných žen. Pak se vzdalAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Únosce egyptského letadla, které muselo nouzově přistát na kyperském letišti Larnaca, se vzdal policii a byl zatčen. Předtím požadoval propuštění žen vězněných v Egyptě. Většinu z více než šesti desítek lidí, kteří byli na palubě letadla, únosce v průběhu dne propustil, do poslední chvíle sedm osob zadržoval. Nakonec se podle kyperských médií objevil u dveří letadla s rukama nad hlavou.

O zadržení únosce informovalo kyperské ministerstvo zahraničí na svém Twitteru. „Je po všem. Únosce je zatčen,“ napsalo ministerstvo.

Egyptský premiér Šaríf Ismáíl řekl, že egyptské úřady muže vyslechnou, aby se vyjasnily motivy jeho činu. Panuje o nich mnoho nejasností stejně jako o identitě únosce.

Původně se uvádělo, že únosce hrozil posádce sebevražedným útokem s pomocí výbušnin a že se chtěl dostat do Istanbulu. Pilot s ním vyjednal odklon letu do kyperské Larnaky. Žije tam prý únoscova bývalá partnerka a únosce žádal, aby jí byl předán jeho písemný vzkaz. Letadlo letělo původně na lince Alexandrie-Káhira a mezi více než 50 cestujícími byli také cizinci.

Nejasnosti jsou stále také kolem identity pachatele o níž se objevovaly střídavě odlišné informace. Podle předchozích informací měl letadlo unést egyptský profesor Ibráhím Samáha. Pak se ještě spekulovalo o jméně Seifa Eldina Mustafy, jehož jméno na svém Twitteru zveřejnilo kyperské ministerstvo zahraničí. Od zatčení se však ani jedno z jmen zatím nepotvrdilo.

Kyperské ministerstvo zahraničí oznámilo, že motivy únosu zůstávají nejasné a že únosce je „pravděpodobně Egypťan“. Zástupce ministerstva citovaný agenturou Reuters řekl, že incident zřejmě nesouvisí s terorismem a že únosce je „labilní“. „Zdá se, že jde o labilní osobu, která je v nevyrovnaném duševním stavu. Případ se řeší náležitým způsobem,“ sdělil před zadržením muže zástupce ministerstva. „Není to terorista, je to idiot,“ řekl podle serveru Russia Today egyptský ministr vnitra.

Dopoledne se objevily zprávy, podle nichž má únosce na ostrově bývalou ženu a žádá s ní schůzku. Později se na sociálních sítích začalo v souvislosti s únoscem skloňovat jméno Ibráhím Samáha. Mělo se jednat o egyptského profesora veterinární medicíny na alexandrijské univerzitě a jeho motivy měly být čistě osobní. Žádat měl politický azyl a setkání s exmanželkou. Podle svědků také únosce vyhodil z letadla na letištní plochu dopis, který měl být napsaný v arabštině. Muž ale později vznesl politický požadavek, totiž propuštění žen vězněných v Egyptě.

Na palubě letadla bylo více než šedesát lidí, sedm lidí tvořili posádku letadla. Únosce po jednání s leteckou společností EgyptAir, které unesený airbus patří, propustil většinu cestujících s výjimkou čtyř cizinců a sedmičlenné posádky. Později letadlo opustilo dalších pět lidí. Na palubě byli podle ředitele alexandrijského letiště Borg El Arab Američané, Britové, Belgičané, Italové a Nizozemci. Většinu cestujících ale tvořili Egypťané.

Zpravodajka BBC v Egyptě řekla, že podle cestujících na palubě panoval klid a že si pasažéři původně ničeho nevšimli. Nápadné jim přišlo jenom to, že let, který měl trvat jenom půl hodiny, byl delší. Až když mohli vystoupit, zjistili, že jsou na Kypru.

Výbušniny na palubě nejsou

Ministerstvo pro civilní letectví a policii dříve uvedlo, že muž byl opásaný výbušninami. Odkazovali se přitom na pilota Umara Gammála, který oznámil, že jeden z pasažérů pohrozil, že odpálí pás s výbušninami, který má na sobě, a nutil posádku odklonit směr letu na Kypr. Bezpečnostní složky ale podle webu Air Live oznámil, že výbušniny na palubě letadla nebyly.

Unesení letadla v ranních hodinách potvrdila společnost EgyptAir na svém Twitteru. „Náš let MS 181 byl oficiálně unesen. Nyní budeme publikovat oficiální stanovisko,“ uvedla společnost. Mluvčí společnosti, již citovala agentura Bloomberg, řekla, že únosci požádali, aby letadlo přistálo na Kypru. Agentura Reuters píše, že nejméně jeden z únosců je zřejmě ozbrojen.

Agentury upozorňují, že incident znovu obrátil pozornost na bezpečnost egyptské letecké dopravy. Egypt se těžko vzpamatovává z důsledků teroristického atentátu na ruské letadlo, v jehož troskách loni v říjnu na Sinajském poloostrově zemřelo všech 224 lidí z jeho paluby. K činu se přihlásili radikálové z Islámského státu.

Čtěte také: Z útoku na letadlo na Sinaji je podezřelý mechanika EgyptAir

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články