Bursík chce vymanit Česko ze závislosti na Rusku

Senátní volby

Bursík chce vymanit Česko ze závislosti na RuskuNOVÉ
Domov

Jan Kálal

Vymanit Českou republiku ze závislosti na Ruské federaci. Takový plán prosazuje exministr životního prostředí Martin Bursík (LES), který na Praze 1 kandiduje do Senátu za TOP 09. Bursík staví kampaň na ekologii a lidských právech, před novináři se vymezil vůči českému prezidentovi Miloši Zemanovi i jeho ruskému protějšku Vladimiru Putinovi.

„Jde to až tak daleko, že český prezident zatajuje informace před svými občany,“ prohlásil Bursík. Připomněl situaci, kdy Zeman nechtěl připustit přítomnost ruských vojáků na Ukrajině, byť další evropští státníci tvrdili opak. „Buď prezident nehájí zájmy občanů, ale hájí zájmy Ruska. Nebo nefunguje Vojenské zpravodajství a on ty informace nemá,“ řekl.

Čtěte také: Zeman: Věřím Lavrovovi. Není to ruská invaze, ale občanská válka

Exministr zmínil, že vztah k Rusku a problematika lidských práv je zásadním tématem jeho kampaně. „Myslím si, že politik, který jde do horní komory parlamentu, by měl nést vážné jednoznačné téma. Jsem asi nejčitelnější z kandidátů v 27 obvodech,“ uvedl – poněkud neskromně – na dotaz serveru ECHO24.cz.

Podle Bursíka kalkuluje Putin s tím, že závislostí Evropy na ruském plynu si ji udrží od těla. Prosazuje proto například zrušení dlouhodobých kontraktů na dodávku strategických surovin z Ruské federace, na celoevropské úrovni, a výrazné rozšíření programu Zelená úsporám. „Musíme odstranit vydírací potenciál Putina. Dělat kroky proaktivně,“ dí Bursík.

Ve stejném senátním obvodu jako Martin Bursík kandiduje například sexuoložka Laura Janáčková (ANO), bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (KDU-ČSL/SZ) nebo ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz (ODS).

Čtěte také: Exministr Bursík bude kandidovat za TOP 09 do Senátu

Před novináře ho doprovodil hudebník a bývalý politik Michael Kocáb a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Kocáb zpropagoval petici odsuzující postoj českého prezidenta a premiéra k ruské agresi. Zájemci ji najdou na webu distancujemese.cz, mezi 1500 signatáři je například Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Ivo Mathé, Jan Ruml nebo Zdeněk Svěrák.

Schwarzenberg připojil příběh muže z Ukrajiny, který v tehdejším Sovětském svazu protestoval proti okupaci Československa v roce 1968. A šel pak na tři roky do vězení. Stejný muž teď prý nemůže uvěřit Zemanovu postoji, který upřednostňuje národní ekonomické zájmy.

Ve stejném senátním obvodu jako Martin Bursík kandiduje například sexuoložka Laura Janáčková (ANO), bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (KDU-ČSL/SZ) nebo ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz (ODS).

Čtěte také: Janáčková: 'Pryč s pícháním na ulici', 'Erekce na pojišťovnu'

Kandidátka ANO kopíruje Sex ve městě. Pózuje v negližé

Jako první se postavil Zemanovi. Rozklíží teď TOP 09 a Starosty?

Exrektor Hampl: Nabízeli mi primátora, ale chci do Senátu