Řecko bez eura? Na černý scénář je připraveno i Česko

Obavy z "Grexitu"

Řecko bez eura? Na černý scénář je připraveno i ČeskoNOVÉ 1
Ekonomika

Monika Zavřelová

V jednání o řeckém dluhu dnes svitla naděje na dohodu, některé evropské země se už ale pro jistotu začaly připravovat i na odchod Atén z eurozóny. Jednou z nich je podle deníku The Financial Times i Británie. Podle ministra financí George Osborna totiž případný „grexit“ představuje pro Londýn vážný ekonomický risk – přestože ostrovní země euro nemá. Obecně jsou na podobné situace připraveny i české úřady, cestovní kanceláře pak turistům radí brát si do Řecka více hotovosti.

„Snažíme se udělat vše proto, abychom se ujistili, že máme ty správné plány,“ řekla pro FT tisková mluvčí britského ministerstva financí. Zároveň dodala, že berou v potaz případný dopad odchodu Řecka z eurozóny na byznys, zvláště pak na banky. Krizový plán je připraven i pro turisty, kteří by se v případě grexitu nacházeli v Řecku  bez peněz. Britská ministryně vnitra Theresa Mayová se navíc zabývá „záchrannou brzdou“ pro případ, že by odchod Řecka z eurozóny vyvolal silnou vlnu migrace.

Čtěte také: Jednání o Řecku – ‚porod pomocí kleští‘

Guvernér ostrovní centrální banky – Bank of England – Mark Carney ale dodává, že není příliš velký důvod pro paniku. „Britské banky mají jen velmi malý přímý styk s Řeckem,“ řekl. S jeho názorem souhlasí i Osborne, třebaže podle něj je důležité se na situaci důkladně připravit tak jako tak. Stále je ale třeba brát v potaz, že by „grexit“ měl výrazný dopad na Itálii a Španělsko, což by se poté mohlo dotknout i Británie.

Čtěte také: Babiš by nechal Řecko zbankrotovat. Sobotka to hned odmítl

A jak se na černý scénář chystá Praha? Prý podobně, jako na jiné krizové situace tohoto typu. ,,Ministerstvo financí má ve spolupráci s ČNB a v souladu s příslušnou legislativou krizového řízení ČR dlouhodobě zpracovaný  typový plán pro krizové situace v oblasti narušení velkého rozsahu finančního a devizového hospodářství ČR,“ uvedla pro ECHO24.cz Michaela Tesařová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí. Popřela ale, že by ministerstvo podnikalo nějaké výjimečné kroky v obavě z grexitu.

Cestovní kanceláře mají z hrozící situace větší respekt: ,,Samozřejmě máme strach, že by nastal stav, kdy by přestaly fungovat bankovní služby i platební karty,“ vyjadřuje obavy Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. Domnívá se ale, že většina Řeků, pro které je turismus hlavním zdrojem obživy, by euro přijímala i dál. „Platí, že velká politika se odehrává v Aténách, na ostrovech funguje život jinak,“ dodává.

Papež také uvedl, že se českým turistům, kterých je v Řecku aktuálně asi šest tisíc, snaží připomínat, aby se v současné době při návštěvě Řecka pro jistotu vybavovali větším obnosem hotovosti.

Čtěte také: Něco zaplatíme, ale snižte nám dluh, vzkázalo Řecko