Babiš by nechal Řecko zbankrotovat. Sobotka to hned odmítl
Babiš ekonomickým diplomatům
Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to v pondělí řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Babišovým názorem nesouhlasí. Krach Řecka, které v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům, by podle něj poškodil EU a nepřímo i českou ekonomiku. Zhoršil by také uprchlickou krizi, míní.
„Nevím, jestli víte, že Řecko za posledních dvě stě let zbankrotovalo čtyřikrát, a já si myslím, že už konečně by mělo zbankrotovat popáté, aby se vyčistil prostor,“ řekl v pondělí Babiš. Ve svém projevu se o Řecku zmínil jen zběžně.
Sobotka to vidí jinak. „Bankrot Řecka by poškodil celou EU a zhoršil uprchlickou krizi,“ je přesvědčen ministerský předseda. „Krach Řecka by nepřímo poškodil i českou ekonomiku. A pokud se potvrdí dnešní ranní signály, že řecká vláda je ochotna přijmout potřebné reformy, musíme udělat maximum pro to, abychom eurozónu posílili. A Řekové musí provést nutné reformy,“ napsal Sobotka ČTK.
„Země EU by si měly pomáhat, ne se tlačit do kouta siláckými prohlášeními,“ poznamenal také. Funkční Řecko podle něj Evropa potřebuje i v souvislosti s migrační vlnou. Pokud zbankrotuje, zhorší to i celou uprchlickou krizi, míní.
Hlavní ekonom Ery Jan Bureš upozornil, že na adresu Řecka padla v posledních dnech řada ostřejších výroků. „Nemyslím si, že by tato slova měla způsobit na evropské půdě velký rozruch,“ uvedl v reakci na vyjádření ministra Babiše. Po bankrotu volají podle Bureše v tuto chvíli spíše samotní Řekové a pozice věřitelů je spíše opatrná. „Německo chce nejprve vidět dohodu nad seznamem řeckých reforem a pak je ochotné otevřít debatu nad restrukturalizací dluhu,“ dodal.
Řecký premiér Alexis Tsipras v neděli předložil nový návrh, kterým chtějí Atény dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize. Podle Martina Selmayra, šéfa kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, je „dobrým základem pro pokrok“ při dnešních jednáních zástupců eurozóny.
Atény se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) Atény budou nejspíš muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby s věřiteli dohodnou. O dalším osudu země může definitivně rozhodnout už dnešní mimořádný summit politických špiček eurozóny.