Doněčtí povstalci hlásí klid, pozorovatelé OBSE naopak palbu

Příměří na Ukrajině

Doněčtí povstalci hlásí klid, pozorovatelé OBSE naopak palbuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Boje na doněckém úseku fronty „prakticky skončily“, situace na východě Ukrajiny se stabilizovala a na bojištích zavládl klid. Na tiskové konferenci v Doněcku to prohlásil mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin. Evropští pozorovatelé ale ohlásili dělostřeleckou palbu z Doněcku a z Luhanské oblasti. Z Ruska podle Kyjeva dorazily povstalcům další masivní posily včetně čtyř konvojů bojové techniky.

„Na celé linii palebného dotyku se situace postupně stabilizuje,“ citovala Basurina povstalecká agentura DAN. „Jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky přísně dodržují klid zbraní a nereagují na jednotlivé provokace ze strany ukrajinských vojsk,“ prohlásil mluvčí. „Očekáváme, že stejně bude plnit minské dohody i Kyjev,“ dodal.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale zaznamenala dělostřeleckou palbu v Doněcku, která byla vedena z centra města kontrolovaného separatisty. U města Ščasťa v Luhanské oblasti podle OBSE zase pálila na protivníka ukrajinská armáda.

Čtěte také: Syrové fotky z fronty: jak povstalci získali Debalceve

Basurin prohlásil, že ve městě Debalceve, které v minulých dnech povstali dobyli, stále ještě zůstává část ukrajinské posádky. Ukrajinští vojáci podle něj musejí před opuštěním města složit zbraně, které pak povstalci ukrajinské straně odevzdají. „Těla mrtvých předáme buď přímo pozůstalým nebo příslušným ukrajinským úřadům,“ řekl mluvčí povstalců.

Basurin dále uvedl, že během dnešního dne budou povstalci z fronty stahovat další těžkou bojovou techniku, jak to jim i ukrajinské armádě ukládají minské dohody z minulého týdne. Vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně zatím odsunuli ze tří okresů, OBSE ale jejich informaci nepotvrdila. Evropští pozorovatelé na frontě registrují pohyby zbraní, výzbroj se ale pouze přemísťuje a nevzdaluje se linii fronty.

Ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk dnes na Facebooku napsal, že povstalci dostali další masivní posily z Ruska. Hranice prý překročily čtyři konvoje těžké vojenské techniky včetně tanků, obrněných transportérů a samohybných děl. Moskva jakoukoli vojenskou podporu separatistů popírá.

Povstalecké velení podle Tymčuka doplňuje stavy vojsk, přeskupuje síly k dalším bojům a posiluje materiální zabezpečení jednotek. 

Další konvoje z Ruska

Na východ Ukrajiny dnes dorazil „mimořádný“ humanitární konvoj z Ruska, který podle ruských médií přivezl hlavně pomoc pro Debalceve. Do města, které ve čtvrtek dobyly povstalecké oddíly, ruské kamiony dopraví hlavně potraviny a léky. Konvoj přejel hranice, aniž prošel ukrajinskou celní kontrolou.

Třicet nákladních automobilů vyloží 200 tun nákladu v Doněcku a Luhansku, odkud pak budou povstalci rozesílat pomoc potřebným, napsala agentura TASS. Hlavním příjemcem bude Debalceve, kam budou převezeny zejména léky a potraviny. Kolonu prý ruské úřady sestavily urychleně s ohledem na změněnou situaci na frontě.

Ukrajinští celníci ruskou humanitární zásilku neodbavili, stejně jako v případě všech předešlých konvojů. Podle ruských médií se k odbavení odmítli dostavit. Na místě ale údajně byli zástupci kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Rusko od počátku konfliktu vyslalo na ukrajinský Donbas celkem už patnáct kolon bílých kamionů, které podle Moskvy dopravily potřebným stovky tun humanitární pomoci. Podle ukrajinských úřadů ruské automobily vjíždějí na Ukrajinu ilegálně. Jejich náklad je navíc podle Kyjeva určen hlavně povstaleckým bojovým oddílům, které touto cestou doplňují své zásoby. Podle obyvatel Donbasu se navíc část ruských zásilek dostává do rukou překupníků, kteří zboží prodávají na černém trhu. 

Čtěte také: Britský ministr: Mám obavy z Putina. Pobaltí může být druhá Ukrajina