Britský ministr: Mám obavy z Putina. Pobaltí může být druhá Ukrajina

Britský ministr: Mám obavy z Putina. Pobaltí může být druhá UkrajinaNOVÉ 2
Svět

jh Echo24

Britský ministr obrany Michael Fallon řekl, že Rusko představuje reálné nebezpečí pro pobaltské republiky. Obává se, že ruský prezident Vladimir Putin by si mohl v Pobaltí počínat stejně jako na Ukrajině.

„Mám obavy z Putina. Mám obavy z jeho tlaku na Pobaltí, ze způsobu, jakým testuje NATO,“ řekl Fallon ve středu před novináři. Podle ministra existuje reálné nebezpečí, že se Rusko pokusí tyto postsovětské republiky destabilizovat, píše magazín Time.

K destabilizaci Pobaltí by mohl Putin použít stejnou taktiku jako na Ukrajině, uvedl Fallon. Všechny tři zmiňované státy, Estonsko, Lotyšsko i Litva, byly stejně jako Ukrajina součástí Sovětského svazu, a také se potýkají s velkou ruskou minoritou.

Fallon vyslovil své obavy ve stejný den, kdy se v blízkosti britského vzdušného prostoru objevily dva ruské armádní letouny. Britské stíhačky pak stroje následovaly, dokud se nevzdálily od britského pobřeží.

Čtěte také: Vojáci OSN na Ukrajině? To se nám nelíbí, vzkazuje Rusko

Na výroky britského ministra ve čtvrtek zareagovalo ruské ministerstvo zahraničí a rozhořčeně je odmítlo. „Jeho slova jdou za hranice diplomatické etiky,“ řekl na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí ministerstva Alexandr Lukaševič. 

Také ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho bombardéry narušily vzdušný prostor jiných států. „Let se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly, bez narušení hranic jiných států,“ zdůraznilo.

Podobnou obavu jako Fallon vyjádřil nedávno bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V rozhovoru poskytnutém listu The Daily Telegraph řekl, že Putin by mohl provést hybridní útok – podobný postupu na východě Ukrajiny – vůči některému z pobaltských států, aby otestoval, zda se NATO zmobilizuje. 

Čtěte také: Separatisté se blíží Mariupolu, státníci apelují na dohody